Diagnózis 18 csillagozás

Antal József: Diagnózis

A ​2005. év Galaktika közönségdíjas írója regényében elvisz minket a XXVI. század túlnépesedéstől fuldokló Földjére. Egy olyan világ diagnózisát tárja elénk, ahol évszázadok óta halálos bűnnek számít a betegség, és szigorú szabályok határozzák meg, meddig élhet egy ember. A társadalom vezető csoportja, az orvosok, a gyors halál biztosítására tesznek morbid „Hipokratészi” esküt. A regény fehérköpenyes hőse , Phyl Macao, lélegzetelállító és egyben meghökkentő kalandok sokaságán keresztül jut el önzésének szűkre szabott korlátaiból egészen a csillagos égig.
Mert a túlnépesdés csökkentését még erőszakos módszerekkel is elérni képtelen, de hatalmához a végletekig ragaszkodó orvosi kaszt elől a menekülésnek csak egy útját látja: benépesíthető új világok meghódítását. A lakosság könyörtelen dezinficiálásán, érzelmes szerelmeken és izgalmas cyberkalandokon keresztül vezet a jobb életet keresők útja az ígéret csillaga felé.
A regényben elgondolkoztató társadalmi kórismét… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2006

Ágenda, Debrecen, 2006

pwz I>!
Antal József: Diagnózis

Szerintem nem olyan rossz ez a könyv, mint ahogy sok helyen állítják! Van egy hangulata, az biztos. Jó, ugyanakkor vannak gépelési, adategyeztetési hibák, de ötlet szinten azért sok érdekeset belerakott az író. Sokat máshonnan emelt át és van amit ő talált ki hozzá. Az ausszi Broderick a Lenni vagy nem lenni-ben fogalmazta ezt meg jól, vagyis „A szótéglákat, amelyeket mi, SF-írók használunk építkezéseink során, gyakran igenis el kell lopni így a korábbi írók által előre megálmodott világokból." Az alaphelyzet Logan futása-n át az Éjszakai utazók-ig sokan papírra vetették és még meg is filmesítették. Antal ebben a művében – úgy érzem – jóval összetettebb világot akart bemutatni. Ebből nem minden jött át maradéktalanul… El is kezdte egy kisregénnyel, majd – ahogy az Utószóban is olvasható – még kettővel folytatta. Na, ebből lett a Diagnózis, ami a cselekményt tekintve igen csak pörgős. Talán az lehet még zavaró, hogy meglehetősen apró betűkkel lett összehozva az a három az egyben könyv. Az viszont tény: Broderick fent említett művétől messze van, de azért itthon, 2007-ben – a benevezett művek közül – ez nyerte a Zsoldos Péter-díjat a regény kategóriában. Az összeset (novellákat, regényeket és kisregényeket) el akarom majd olvasni, mert csak így tudok véleményt formálni róluk, úgyhogy nincs kibúvó: jöhet a többi is! :D

Ágenda, Debrecen, 2006
Eta IP>!
Antal József: Diagnózis

A cselekmény pörgős, de sajnos sok logikai bukfenccel. Számomra leginkább egy Morgan-utánérzésnek tűnt, de lehet, hogy csak azért, mert majdnem egyszerre olvastam a kettőt.

Erika_Tordai_Buresch>!
Antal József: Diagnózis

Én nagyon szerettem. Érdekes, fordulatos. Tudom, hogy három külön sztoriból épül fel, de nekem pont így tetszik. :)