!

A múmia 55 csillagozás

avagy Ramszesz, a kárhozott
Anne Rice: A múmia Anne Rice: A múmia

Valahol az egyiptomi sivatag mélyén, egy sírboltban II. Ramszesz szíve még mindig dobog, miközben a fáraó évezredes álmát alussza. A régész, aki testét megtalálja, gyanútlanul Londonba viszi, ahol a fáraóval együtt újjáéled különös múltja is.

Anne Rice biztos kézzel kalauzol bennünket az ókor misztériumai és egy újkori gyilkosság rejtélyei közt, mesteri módon adagolva a tudást és az izgalmat. Amikor pedig Ramszesz rábukkan egy kairói múzeumban egykori kedvese múmiájára, az évezredeken átívelő szerelem ereje és a halhatatlanság gyötrelme drámai végkifejlet felé indítja el e történetet…

Eredeti cím: The Mummy, or Ramses the Damned

Eredeti megjelenés éve: 1989

Elcserélné vagy eladná

Shanara

Anne Rice: A múmia avagy Ramszesz, a kárhozott

"Az első, amire mindenkinek fel kell hívnom a figyelmét, hogy ez a regény egy teljesen különálló történet és semmi, de tényleg semmi köze nincs a Vámpírkrónikák sorozathoz vagy a Mayfair boszorkányok történetéhez. Sőt, olyan érzésem volt, miközben olvastam az oldalakat, mintha nem is Anne Rice könyvet vettem volna a kezembe. Más részről viszont hamisítatlan Anne Rice regényt olvashattam. Hogy egymásnak ellentmondanak a mondataim? Igen, tisztában vagyok vele. Mindjárt megmagyarázom mindkét állítást.
A kötet magán viseli a megszokott Anne Rice stílusjegyeket, amelyek számomra a komótos, de mégis érzelmekkel és feszültséggel teli történetvezetésben, a gyönyörű mondatokban, a tökéletesen ábrázolt karakterekben, a halhatatlanság és annak hatásainak elemzésében nyilvánulnak meg. Ami miatt úgy éreztem, hogy nem az írónő könyvét olvasom, az a meglepően mozgalmas cselekmény, illetve hogy a gótikus, sötét hangulat elkerüli a szöveget és a cselekményt. Ez a kötet vibrál az élettől, az eseményektől. A titokzatosságot a múmia és annak múltja jelenti, a horrorba hajló részt pedig az, amikor egy másik múmia is belép a képbe. Az egésznek a középpontjában pedig egy jelenkori – vagyis a történet idejében végrehajtott – gyilkosság áll. Olyan érzésem volt, mintha egy misztikus történelmi krimit olvastam volna, amelyet erősen átszőttek a romantikus érzelmek.
Egy-két kivételtől eltekintve olvastam az írónő magyarul megjelent regényeinek nagy részét és kifejezetten vártam a melankolikus hatást, az önmarcangoló monológokat és a mindent elemésztő fájdalmat. Ezek helyett azonban a helyzet adta lehetőséget kihasználva, hirtelen felindulásból elkövetett gyilkosságot, illetve annak minden következményét olvashattam az oldalakon. A történet lassan kibontakozik ki, de végig cselekményes és képes fenntartani az érdeklődést, egyszerűen megragadja és nem engedi el az olvasót."
Bővebben: http://shanarablog.blogspot.hu/2013/10/anne-rice-mumia.html

Tigrincs

Anne Rice: A múmia avagy Ramszesz, a kárhozott

Nem volt rossz. Éppenséggel teljesen jól elvoltam vele. Olvastatta magát, lekötött. Persze nem egy, nem két nap alatt, de szívesen vettem kézbe újra és újra.
Valaki írta, hogy milyen furcsa (talán nem ezt a jelzőt használta), hogy egy felébredő múmia így nyomuljon egy nőre. Szerintem teljesen hihető a hatalmas szexuális étvágy. :)
Ami számomra érdekes volt, hogy először mindenki és minden olyan felszínesnek tűnt, minden szereplőnek volt egy vagy két jellemvonása – ha három jelzőt tudtam volna mondani rá, akkor ő már egy alsó-közép bonyolultsági kategóriás jellem lett volna.
Julie: szenvedélyes, de erkölcsös, Henry: gonosz és gyenge, Alex: az örök eldobható szomszéd fiú – és semmi, vagy nem sok jellemfejlődés az egész történet alatt.
Aztán megértettem, hogy hiszen az egész stílus azokra a fekete-fehér korai amerikai filmekre hajaz, amiben mindenki egyfolytában díszes vacsorákon ült, minden nő édes volt és minden férfi sármőr.. Az is bravúr, ha tudsz egyszerűen, a kornak megfelelően vagyis stílusosan írni. Hiszen olvastam én már más Rice regényeket, tudom, hogy képes összetett jellemeket ábrázolni. Miért is kérném őt számon, amikor – helyesen – mégsem teszi…?

Morn

Anne Rice: A múmia avagy Ramszesz, a kárhozott

Nekem annyira furcsa volt. Vagy csak A kárhozottak királynője után. Pedig aztán az ajánlott olvasási sorrendben haladok (tudom-tudom, hogy lehet külön is), hogy a végére jussak az egész sorozatnak – először.
Nekem néhol túl érzelgős volt. Nem a vámpíroknál dúló, magánytól való félelem miatti ragaszkodós, egy idő után mégis elengedős szerelem, hanem inkább túl nyálas volt nekem. Zavartak a nagy szenvedések és egymás karjaiba omlások.
A történelmi része, ill. sztorijának ebbe való belehelyezése azonban teljesen hihető volt. Ez az egyik legjobb Rice-ban, hogy mindent elhiszek neki.
Biztos a kívánságlistámon marad, és adni fogok neki még egy esélyt. Mert most még egyszer végiggondolva nem is volt olyan rossz. De a vámpíros könyvekbe való totális belezúgásom után ez bizony sokkal kevesebb volt.

le_miserable

Anne Rice: A múmia avagy Ramszesz, a kárhozott

Nekem meg sem közelítette a vámpírtörténetek színvonalát. Azért elég jó kis könyv, ha nem lenne ott mércének a Vámpírkrónikák valószínűleg magasabb értékelést kapna valamivel… de lehet, hogy nem. Néhol olyan tömény giccs ömlik a történetből, hogy az egy Romana (Júlia, Tiffany, szabadon behelyettesíthető xD) magazinnak is becsületére válna…

Anne Rice: A múmia avagy Ramszesz, a kárhozott

Joggal mondják Anne Rice-ra, hogy nem pörgeti túl az eseményeket – mégis van valami minden egyes könyvében (ebben is), amitől nem tudom letenni. Valami a történeten kívül, ami megpendít bennem valamit, a szereplők, a mondatok – gyönyörűen ír –, egy-egy gondolat…

És persze megint nyitva hagyta a végét, mert miért is zárná le, nem jellemző az rá. Emiatt aztán végképp muszáj imádni, és muszáj lesz nemsokára elolvasni a következő részt…

Anheszenamon

Anne Rice: A múmia avagy Ramszesz, a kárhozott

Elég rég olvastam, de emlékszem rá, hogy nagyon tetszett!

Demóna

Anne Rice: A múmia avagy Ramszesz, a kárhozott

Másabb stílus,mint amit eddig megszoktam az írónőtől, de ez abszolút nem rontott rajta. Ami egyedül zavart, hogy Ramszesz olyan csodálatos okos,jóképű és már az első percben rámászik a főhősnőre, ha tényleg megtörténne, hogy feltámad egy múmia az én fejemben másképpen játszódna le, ennyi lett volna a negatívum!

Cardamon

Anne Rice: A múmia avagy Ramszesz, a kárhozott

A hiba biztos bennem van, de valahogy ez a kötet engem nem igazán nyűgözött le. Többször is eluntam maga rajta, de aztán szerencsére felpörgött. Valamint az sem győzött meg igazán, hogy Ramszesz úúúúúúgy odalenne Julie-ért, mint amennyire fordítva. Szerintem Ricenak vannak jobb könyvei is ennél. Azért kapott fél csillaggal többet, mint amennyit szántam volna rá, mert egy kicsit elfogult vagyok vele szemben. :) (Ifjúkorom első vámpíros élményei…)

Sceurpien IMP

Anne Rice: A múmia avagy Ramszesz, a kárhozott

Elvarázsolt. Az egyik legjobb Anne Rice, amit olvastam, viszont kicsit más is, mint az eddigiek. Ha nem Kleopátra lett volna, hanem inkább valami saját kreáció, akkor még egy picit jobban tetszett volna, de még efelett is szemet hunyok. Viszont ha a második fele nem lett volna ilyen pörgős, még jobb lehetett volna. Ez nem illik Anne Rice-hoz, a megfontolt mondataihoz, amik többet jelentenek, mint másoknál egy egész könyv.

Naneth

Anne Rice: A múmia avagy Ramszesz, a kárhozott

Hihetetlenül izgalmas történet, aki szereti Egyiptomot, a régészetet, a szerelmes és akciótörténeteket, azoknak kifejezetten ajánlom, egészen az utolsó mondatig izgalmas!

Sceurpien IMP

Nincs szükségem semmire, mégis elégek a határtalan vágytól.

164. oldal 12. fejezet

Why_Doboz

Azt mondta, szereti az angolt. Nagyon alkalmas nyelv a gondolkodáshoz. A görög és a latin is kitűnő erre. Az egyiptomi viszont nem. Minden újabb nyelvvel, amelyet korábbi léte során megtanult, továbbfejlesztette képességét a világ megértésére. A nyelv teszi lehetővé a gondolkodás átformálását.

Első rész 7. fejezet

Naneth

Ó, mennyivel édesebb, mint a többiek voltak, és amikor egy erős férfi ráadásul édes is, azt még az istenek is elirigylik az Olimposzon.

Why_Doboz

– A gyávák veszedelmesebbek lehetnek, mint a bátrak, Julie – felelte a férfi.

Első rész 7. fejezet

Why_Doboz

– Míg fiatalok voltunk – szólalt meg Elliot – apád és én sok időt töltöttünk el kettesben itt, Egyiptomban. Elmerültünk a könyvekben; tanulmányoztuk az ősi sírkamrákat; lefordítottuk a szövegeket; a sivatagot jártuk éjjel-nappal. Az ősi Egyiptom a múzsánk, a vallásunk lett. TItkos tanokról ábrándoztunk, melyek végleg elvágnak bennünket mindattól, ami szerintünk csak a végtelen unalomhoz és reménytelenséghez vezethet. Vajon a piramisok valóban rejtenek olyan titkokat, melyeket mind amai napig nem fedeztek fel? Ismertek-e az egyiptomiak egy másikus nyelvezetet, melyre még maguk az istenek is odafigyeltek? Lapulnak-e máig feltáratlan sziklasírok a hegyek méhében? Milyen ősi filozófia maradt, melyet felfedezhetnénk? Miféle alkímia? Vagy ez a kultúra csupán visszfénye a valódi magasztos tudásnak, a valódi rejtélynek? Gyakran tűnődtünk azon, hogy valójában nem voltak ők se bölcsek, se rejtélyesek, csupán egyszerű, hétköznapi, közönséges emberek. Nem kaptunk választ a kérdéseinkre. Ma sem ismerem ezeket. Tudom viszont, hogy maga a keresés volt a titok. A keresés, érted?