A ​hegedű 41 csillagozás

Anne Rice: A hegedű

Mély és határtalan Triana gyásza. Megjelölte magának a halál, amely elragadta a férjét. Ma már csak az álmokban hallott zene maradt neki, ami átvigye az éjszakán. És egyszer csak belép ezekbe az álmokba Stefan, egy orosz nemes nyughatatlan, szenvedő szelleme. Stefan zenei lángesze először megigézi, azután annyira leigázza Trianát, hogy hagyja átcsábítani magát a kegyetlen múltba, ahol Stefan élte földi életét. Ebben a szellemvilágban egy szövetségesre talál Triana…
Kontinensek és korok között cikázó, szürreális, drámai és delejes történet a HEGEDŰ, három kárhozott lélek találkozásáról, akiket elválaszthatatlanul összeköt a zene, a szenvedély és az elragadtatás.

Anne Rice: Violin

Eredeti mű

Eredeti megjelenés éve: 1997

Dáin, Szeged, 2009
256 oldal · ISBN: 9638658395 · Fordította: Sóvágó Katalin

jeszan>!
Anne Rice: A hegedű

Elég fura és groteszk az egész alaptörténet. Nem is tudjuk meg miért kellett Trianának úgy élnie ahogy. Vontatott az egész, a hosszú és unalmas leírások szerintem fölösleges, nem ad többet a műhöz, viszont szenvedtem vele.

Anne Rice: A hegedű

Anne Rice-t akartam olvasni, természetesen az Interjú a vámpírral című könyvét. De nem volt a könyvtárban, csak ez. Gondoltam, nosza. A molyos értékelések miatt féltem kicsit a könyvtől, de szerencsére pozitívan csalódtam benne.
A történet lassan hömpölyög, az igaz, de valahogy jól is van ez így, ez illik a komolyzenéhez, az egésznek a hangulatához. Bár azt a többi értékelőhöz hasonlóan én sem tudom megérteni, hogy miért vádolja magát Triana mindenért.
Kitérnék Anne Rice stílusára is. A fordításon keresztül is érződik, hogy ért a szavakhoz, szinte muzsikál velük. Fürdött a lelkem a szavaiban, ha lehet ilyet mondani.
Összefoglalva, sikeres volt első találkozásom Anne Rice-szal. Alig várom, hogy további könyveit is olvashassam.

Rozmaring>!
Anne Rice: A hegedű

Hű, hát, mondhatni rendesen megszenvedtem ezzel a könyvvel. nem csak azért, mert lassan lehet olvasni – számomra ez jellemző Anne Rice más könyveire is – , az ok, amiért szenvedtem a főszereplővel együtt, a tartalma volt.
Maga a regény fantasztikusan van megírva, nem csalódtam Anne Rice-ban – most sem. A leíró részek gyönyörűek, az érzelmeket szépen tudja érzékeltetni, a szavakkal ügyesen bánik, de azt kell mondjam, hogy a mostani témája nemcsak nehéz, és bonyolult volt, de még nehézkes is, amitől az olvasás lassan, és gyötrelmesen haladt.
Amit legjobban kifogásoltam rajta, hogy az első száz, százötven oldalba körülbelül ugyanarról van szó. Csak azután lendülnek be a dolgok, ami már gördülékenyebben megy, miután fény derül a főszereplők múltjára az okok máris világosabbak, és kevesebb lesz, az addig nagyon jellemző színtiszta szenvedés, amivel – számomra legalábbis – nehéz volt azonosulnom.
Ezen a hibán kívül – ami rontotta a könyv minőségét – minden rendben volt, remek könyv volt, de érzéseim szerint nem a közeljövőben fogom újra elővenni.

Aethrienn>!
Anne Rice: A hegedű

Izgalmas történet egyedi koncepcióban. Az írói stílus továbbra is tökéletes és páratlan, tele magas röptű filozófiai gondolatokkal. A könyv segít elmerülni egy rég elfeledett kor páratlan világába, a rizsporos parókák, arannyal bevont falú színpompás épületek sűrűjébe ahol a zene sűrűn gomolygó füstje megmérgezi az ifjú Stefan lelkét, aki Trianával karöltve bolyongja végig e múltba vesző fájdalmas labirintust áldozatot, harcot, szívet tépő emlékek szorongatását leküzdve. Azonban se a történet, se a karakterek nem voltak számomra annyira magával ragadóak.

KyraAutumn>!
Anne Rice: A hegedű

Teljesen más, mint a szokásos Anne Rice. Más a témája, de hasonló a stílusa. Triana sokat ostorozta önmagát a múlt hibái miatt, Stefan pedig kínozta. Imádom Stefant, bár nem mindenhol értem felbukkanásának okát. Néhol zavaros a történet, ami miatt sajnos meg kell vonnom fél csillagot. Nagyon szépen kidolgozottak voltak a képek, szinte elhittem, hogy ezeket én is láthatom.

Anne Rice: A hegedű

Az elején kezdődő nyomasztó történet kicsit megijesztett. Úgy voltam vele, ahogy biztosan ti is éreztétek már: ezt a könyvet nem biztos, hogy most kéne elolvasnom…
Aztán mégis érdekfeszítő lett, eszembe jutott egy nem rég fiatalon (32) meghalt ismerősöm, a könyv 1/3-ánál újabb szintén fiatalon (48) elhunyt ismerősöm halál híre ért. Puszta véletlen, mégis más fényt vetett az olvasásomra. Lélegzetvisszafojtva éltem át pár részt. Hallottam minden hangfoszlányt. A tökéletes dallamot, a hangolást, bár néha nekem fájt, ahogy erőteljesen szorították a hegedűt! Megelevenedett előttem az egész történet.
Nem egy könnyű olvasmány, sok gondolatot ébresztett fel bennem is. A halálhoz való hozzáállás, feldolgozás, félelem, a családi kötelék és viszonyok, amiket az ember újra és újra lepörget, hogyan kellett volna másképp csinálni…

Brigi007>!
Anne Rice: A hegedű

Régen nagyon szerettem Anne Ricet és most nem nagyon tudom eldönteni, hogy már nem szeretem annyira vagy csak ez a könyve nem nekem szól teljesen. Nagyon érdekes volt az alapötlet, nagyon jó párbeszédek voltak benne, nagyon jó jeleneteket dolgozott ki, de nagyon sokszor éreztem azt, hogy túl lassú nekem az egész, hogy túl sok a rizsa, túl hosszúak és feleslegesek a leírások. Tulajdonképpen ha kiszedném a könyvből azokat a részeket, amiket untam, akkor egy jó 100 oldallal rövidebb lenne, a maradék 150 oldalt viszont imádnám.

Apocalypto >!
Anne Rice: A hegedű

Vegyes érzéseim vannak a történettel kapcsolatban…
A könyv első száz oldala Triana hol tébolyodott, hol csendesebb gyászfeldolgozása, gyászolja a jelenben elveszett férjét, gyászolja a múltban elvesztett első férjétől született gyermekét, édesanyját és húgát, Faye-t is, mert elveszett (senki nem tudja, hol van, él e még vagy meghalt…),és nemcsak gyászolja szeretteit, de ön-ostorozza is magát a haláluk miatt. A történet ezen része nagyon lassú folyású, melankolikus.
A történet második felére a szellem, Stefan Stefanovsky herceg a hegedűjátékával teljesen elbűvöli Trianát és együtt egy utazásra indulnak múltban és jelenben is. A történet ezen része sokkal jobban lebilincselt, mint az eleje, de itt is hiányérzetem maradt, gyors és hirtelen lezárt lett Stefan szála, és Triana-nál is maradtak homályos foltok szerintem.
Triana hegedűjátéka és zene iránti szeretete engem nagyon emlékeztetett Lestat zene iránti rajongásához (A kárhozottak királynőjéből).
Anne Rice varázslatosan muzsikál a szavakkal.

Nofrit>!
Anne Rice: A hegedű

Néha megfojtottam volna Trianát, talán még Stefant is, idegesítőek voltak. De ahogy leírta Rice a zenét… Fenomenális!

Juhász_Ipacs_Mónika>!
Anne Rice: A hegedű

Az igazság az, hogy elég sok mindent nem értettem a könyvből, és azok a zenei részek… (nekem aztán mondhatja, mi az a „konycsertó” és barátai)
Na de a többi… Minimum elmebetegnek néztem Trianát, amikor több, mint két napig egy halottal fekszik egy szobában… Nekem ez egy kicsit beteg, de ezt legalább ő maga is bevallja.
Arról sincs fogalmam, hogy miért lenne ő a hibás minden szerettének a haláláért… Ha valaki érti, akkor szóljon.. Kicsit olyan nekem, mint akinek feltűnési viszketegsége van, és így próbál a középpontba helyezkedni a nagy világfájdalmával.
A végkifejlet viszont tetszett, mert a zene újra összehozta a már régen szétszéledt családot.

Araragat_Kasztór_Polüdeukész>!

Amivel itt próbálkozom, az talán meg sem tehető szavakkal. Talán csak zenében
lehetséges. De én szavakkal akarom megcsinálni.

Előhang

AlexSandra>!

A kávéban az az egyetlen jó, ahogy átsüt rajta a reggeli fény, miközben kitöltik az ezüstkannából; sötétbarnája borostyánná, sárgává, arannyá világosodik, táncosként forróvá hajladozva megtölti a csészét, majd olyan hirtelen tűnik el, mintha dzsinn lenne, amelyet visszaszippantott magába a kanna csőre.

Kapcsolódó szócikkek: kávé
chibizso>!

Ellenállhatatlan a festészetnek ez a trükkje, hogy valaki egyszerre lehet ocsmány és gyönyörű.

chibizso>!

A gyász bölcs. A gyász nem jajveszékel. A gyász csak jóval az után jön, hogy elmúlt a sírgödör és a ravatal borzalma. A gyász bölcs, a gyász rendíthetetlen.

Pancsurka>!

Mélyre áss, mélyre, én lelkem, hogy megtaláld a szívet – a vért, a forróságot, a szentélyt, a nyughelyet. Áss mélyre, mélyre a nyirkos földben, le egészen addig, ahol fekszenek ők, akiket szeretek.

Pancsurka>!

Egyre szólt a dal, amely bánatban fogant, amelyet bánatosan kell muzsikálni, és amelynek édessé vagy legendássá vagy mindkettővé kell magasztalnia a bánatot. A jelen visszahúzódott.

Pancsurka>!

Csak egy hegedű tud így énekelni, csak egy hegedű tud így panaszkodni és könyörögni az éjszakában!
Szerelemről, szenvedésről, veszteségről játszott, mind ama dolgokról, amelyekben a legerősebben akartam hinni…. és akkor sírva fakadtam…

Rozmaring>!

Mindig Mozart volt az én vidám őrangyalom, a Kis Géniusz, így hívtam, az angyalkórus karnagya, ez Mozart; Beethoven viszont az én sötét szívem ura, tört életem és bukásaim parancsolója.

chibizso>!

De könnyű kívánni a halált, ha nincsen semmi bajunk! De könnyű beleszeretni a halálba annyira, amennyire én voltam szerelmes belé világéletemben, holott láttam, hogyan roppannak össze leghűségesebb imádói, mikor eljön a vég, hogyan sikoltozzák, hadd éljenek még, mintha semmi értelme sem lenne a fekete fátylaknak, a liliomoknak, a gyertyaillatnak, és a sírgödör grandiózus ígéreteinek.
Tudtam ezt. De azért mindig azt kívántam, hogy bár haltam volna meg. Így bírtam ki az életet.

AlexSandra>!

A Guarneri készen állt. Eszembe jutott az alkalom, amikor először mutatták be nekem, először játszottak rajta: mélyebb, dúsabb hangja van, mint a Stradivarinak, kissé emlékeztet a brácsáéra, és talán mintha nagyobb is lenne. Nem ismertem ezt a fajta hegedűt, a Stradivari volt a szerelmem.