Koré ​avagy az orvoslás lelke 1 csillagozás

Andrzej Szczeklik: Koré avagy az orvoslás lelke

A ​középkor alkonya óta egyre gyorsabb ütemben távolodik a modernizálódó természettudomány a vallási-mitológiai gyökereit elveszítő művészetek világától. Már intézményesen is rég elkülönült a „humán" és a „reál", egyre ritkábban csodálkozhatunk rá olyan gondolkodókra, akik – mint Paracelsus vagy Goethe – a nagy egészet próbálják áttekinteni.

Andrzej Szczeklik, a kiváló orvos, tudós és kutató a műveltség mindkét szférájáról beavatottként írhat. Mint a Katharszisz című könyvében, e műben is kapcsolatot teremt a legújabb tudományos felfedezések és a mitológiai őskezdetek között (még az antikvitásnál archaikusabb sámánizmus, a két világ határán álló Orpheusz is szóba kerül). De ezúttal az egyéniségéről és a korról, a nyolcvanas-kilencvenes évek Krakkójáról is megtudhatunk valamit, akárcsak a klinikáról, ahol olyan pácienseket is kezelt, mint Czeslaw Milosz vagy Slawomir Mrozek.

„Micsoda szerencse, hogy még találkozhatunk olyan szerzővel, aki Dantét olvas, megérti – és… (tovább)

Európa, Budapest, 2008
330 oldal · ISBN: 9789630786423 · Fordította: Pálfalvi Lajos

SignorFormica>!
Andrzej Szczeklik: Koré avagy az orvoslás lelke

A katolikus lengyel orvos-polihisztor második könyve magyarul! A Katharsziszhoz hasonlóan kiváló stílusban megírt esszék járják körül a művészet és és orvoslás határterületeit. Szczeklik igazi határátlépő, igazi vezető, igazi sztalker. Ismeretlen területekre viszi olvasóját, hogy aztán maga az olvasó lássa meg a csodát.

Gwener>!

„Nem gondolja, hogy a természet anomáliája vagyok?” – kérdezte tőlem Czesław Miłosz, amikor betöltötte a kilencvenkettedik évét. Én meg azt gondoltam, olyan, mint egy hatalmas litván tölgyfa, amely költészetet suttog.

209. oldal - A haldoklásról és a halálról

Maha>!