Örök ​szerelmek könyve 26 csillagozás

Andrei Makine: Örök szerelmek könyve

A világhírű Goncourt- és Médicis-díjas Andreї Makine örök szerelmekről szóló, önéletrajzi ihletésű novellafüzére a szerző talán legletisztultabb és legkifinomultabb műve. (L’Express, Paris)

Az érzelem, az értelem, a megbocsátás nagy összefoglalása. És a szerelmeké. A pesszimizmusra hajló Makine vallomása ez, azé a Makine-é, aki nem hisz a dicső holnapban, de hisz abban, hogy még a legsötétebb diktatúrában is születnek vonzalmak, az emberek átélhetik a szerelem szépségét, de a felejtés gyötrelmét is. (www.lexpress.fr)

Eredeti megjelenés éve: 2011

Ab Ovo, Budapest, 2012
154 oldal · ISBN: 9789639378919 · Fordította: Szoboszlai Margit

giggs85>!
Andrei Makine: Örök szerelmek könyve

Andrei Makine ebben az összefüggő novellafüzérében is (a korábbi könyveihez hasonlóan) a 20. századi Szovjet-Oroszország történelmét vizsgálja, és azt, hogy mit kezdenek vele a cári idők elaggott túlélői, vagy a már ebben a rendszerben születettek, akik mást nem is ismernek a nélkülözésen, terroron és agymosáson kívül.

A franciául író orosz szerző hihetetlenül érzelemgazdagon tud írni, ennyi emócióval én még más írónál nem találkoztam (persze tudva lévő, hogy romantikus leányregényeket és hasonlókat nem olvasok), és valahogy úgy tud játszani az érzelmek húrjain, hogy közben mégsem lépi át a giccshatárt, vagy ha igen, akkor sem bántón, idegesítően, hanem csak felvillantja ezeket a pillanatokat egy nem túl szép élet részeként. Hisz Makine képes egy virágba borult, ám soha nem termő almáskert képében megmutatni a világ mérhetetlen szépségét, hogy még fájóbb legyen az ellenpólusként szolgáló Rendszer brutalitása, őrülete, közönye, és az ebben a Rendszerben vegetáló emberek törvényszerű bukása.

És ez az látásmód, ez a technika ebben a kis kötetben talán még hangsúlyosabbá válik, mivel az összes novella központi eleme(i) az örök szerelmek. Ilyenkor felszisszenhet sok olvasó, hisz olvasmányainkban, filmélményeinkben ez mindig csak egyes számban szerepel, mindenünnen azt hallhatjuk (és sokan vallják is), csak egy örök szerelem lehetséges. Ám Makine Szovjetúniójában minden próbálkozás, minden emberi kapcsolat pusztulásra, bukásra van ítélve a Rendszerrel szemben. Itt semmilyen jó dolog sem lehet örök, semmi nem fog kitartani (legalább is torzulások nélkül) az ember életének végéig, ám mindez csak felerősíti a pillanat fontosságát, azt a néhány percet, napot, hetet, amikor a szerelem tökéletes, azt a rövid időszakot, amiben – ha visszagondolunk rá – a szerelem „örök”.
Ez az alig 150 oldal egy igazi kis gyöngyszem, nagyon jól érnek össze a végére a szálak, az utalások, a motívumok; minden történet érdekes, visz valahová és el is tud gondolkodtatni; és rengeteg fájdalmas, szép (vagy inkább fájdalmasan szép) mellékszereplőkkel és szerelmeikkel ismerkedhetünk meg benne.
Eddig négy Makineból három öt csillag és kedvenc. Szerintem lenyomom előbb-utóbb a Makine összest…

Piintyő>!
Andrei Makine: Örök szerelmek könyve

akkor most mi is legyen ezzel a szépséges könyvvel? kedvenc.
Ulickajánál mondtam, hogy a női írók mennyire szívre hatóbban írnak. Makine rácáfolt erre.
s ha még nem, most besorol a kedvenc íróim közé…
csodálatos, hogy ezek az örök szerelmek mennyire beteljesületlen szerelmek – szerintem pont ettől lesznek örök/örökké tartó szerelmek…
örök szerelmek, melyek megtalálnak mindenkit, legyen az bakfis fruska, mamlasz kamasz, viruló szépségű felnőtt vagy éppen testi sérült, fogyatékos, vagy halálos betegségben szenvedő ember.
olyan könnyedséggel szövi a mondatokat, észre sem veszed, már elvesztél. visszarepülsz vele
a mindent megszépítő múltba. az akkori fájdalomból már csak enyhe mélabú marad….
és az az almáskert! magad is elbódulsz a tajtékos, illatos zuhatagban

Óóó, ezek az oroszok……..!!! szeretem őket, na :)

olvasóbarát>!
Andrei Makine: Örök szerelmek könyve

„… Az a szerelem, amely már nem törekszik a kizárólagosságra, az érzelmi fesztelenség kétes értékű ajándékával lepi meg az embert.”

Ez a kötet is molyhatásra került az olvasmányaim közé. Valaki olvasta, értékelte, tetszett neki én meg Várólistára tettem. Másra számítottam, de amit kaptam az sem rossz.
Az orosz származású francia író nyolc írásában igazából nem (is csak) a szerelem a központi téma, hanem a hatalom életünkbe történő beavatkozásainak megélése, átélése. Sokféle női szereplőt ismerhetünk meg a fiúból felnőtté érő elbeszélő nézőpontjából.

ppeva P>!
Andrei Makine: Örök szerelmek könyve

Nem szoktam ilyen gyorsan rávetni magam az újonnan vett könyvekre, általában hagyom őket kicsit/nagyon honosodni, hogy „beilleszkedjenek” a könyvespolcon a többi közé. De ez a könyv más, már a könyvfesztiválról hazafelé belenézegettem, és szinte rögtön hozzá is fogtam. Még nem is látta a helyét, a szomszédait a polcon. :)
Éjszaka volt, mikor befejeztem, és egy darabig csak ültem, és a saját örök szerelmeim-et próbáltam listázni a fejemben. Mert mi is az örök szerelem? Nem (csak) az, ami öröktől örökig kitart (már ha van ilyen…), hanem az is, ami csak egy hangulat, egy érzés, egy felejthetetlen pillanat volt, valahol a múltban, mégis onnantól mindig velünk marad. Talán senki se felejti el sosem az első Pistikét/Julikát/tanítónénit, akibe gyerekfejjel szerelmes lett… Vagy annak az ismeretlen fiúnak/lánynak a szemét, akire kamaszként rácsodálkozott, aztán évekig visszajárt az álmaiban… Vannak történetek, epizódok, illatok, érzések, virágok és napszakok, amik váratlanul felbukkannak, és felidézik bennünk valamelyik „örök szerelmünk”.
És nem csak a szerelmeket, de a bennünk tovább élő lelkiismeretfurdalásokat, szégyeneket és elmulasztott pillanatokat is.
Meglepett és meghatott, mennyire összecsengett ez a könyv bennem a pont előtte olvasott A nevetés és felejtés könyvé-vel. Makine és Kundera számomra két külön polcra való író volt, sosem gondoltam arra, hogy egyszer csak valamiben is hasonlítani fognak.

GTM>!
Andrei Makine: Örök szerelmek könyve

Ez volt a legjobb novelláskötet, amit idén olvastam. Az örök pillanatok könyve. Mert az örök szerelmek Makine értelmezésében azok a pillanatok, amik, lehet, gyorsan elillannak, mégis belénk égnek örökre, és bármikor előhívhatja őket egy íz, egy illat, a szellő simogatása vagy a virágba borult gyümölcsfák látványa. Ne toljátok félre a könyvet a cím miatt! Nem könnyed romantikus történetek, és még csak nem is romantikusak.

Nevezhetnénk az diktatúrák könyvének is. A diktatúrákban úgy tűnik, öröktő fogva ilyen a világ, és ilyen is marad. Itt gyorsan kifakulnak a szép színes álmok, nem marad más, mint közönyösen beleszürkülni a rideg valóságba. És ez is beleég az emberbe. Hordja magával egy életen át, akár egy stigmát. Lám, Makine évtizedekkel ezelőtt elhagyta a Szovjetuniót, és még mindig ez írásainak meghatározó élményköre.

Ha jól emlékszem Domnica Radulescu könyvében off olvastam: ha összekeveredik a szerelem és a politika, akkor mindig a politika győz. Makine rácáfol Radulescura, és a politika durvaságával, a szovjet éra szürke hétköznapjaival az örök szépséget, az ember lelki gazdagságát állítja szembe. Az emberét, aki a lélektelen világban is képes megtalálni a boldogság röpke pillanatait.

Hogyan magyarázzam meg (…), hogy az ország hamarosan örökre lezáródó múltjában benne van a mi gyerekkorunk is, meg az az emlékszilánk: egy nagy hólepte parkban, a tribün tetejéről látom, amint az osztályunk diákjai az árvaházba indulnak, miután ellapátolták a havat a sétányokról, és a többiektől lemaradva, a fegyelmet már akkor sem tűrve, megy az a kislány, akit a piros sapkájáról ismerek fel…
Ezt az emléket is ki kellene dobni. Meg az almáskertet? Meg a bódító szépséget? Gúnyt űzni belőle csak azért, mert egy álomjövőt ígérő és szánalmasan megbukott rendszer kudarcot vallott?

Többen emlegetik, hogy a giccs határán mozog a könyv, de még senki nem állította, hogy át is lépte azt. Makine jó érzékkel egyensúlyoz a feltoluló érzelmek és a valóság rideg világa között. Ehhez igazodva a stílus is néhol meghökkentően hétköznapi, máshol meg váratlan beleborzong az ember a szépségébe.

A könyvet kedvencnek jelöltem, és ha Makine többi könyve is ilyen, akkor gyanús, hogy az író is felkerül a kedvencek közé.

zsoltika>!

Ó, szép volt
Azt ígértem, halálig játszom
Szép volt
Hát játssz el értem
egy szentimentális 'rakenrollt' – helyett egy ilyen novelláskötetet, ami emelkedetten szép, már-már a giccs határát sértve, csodásan érzékletesen ábrázolva. 5/5

Andrei Makine: Örök szerelmek könyve

Valóban szépen ír Andreï Makine, főleg a novellák kezdőmondatai nagyon erősek, utána kissé felolvad ez a szépség a mesélésbe, de ettől függetlenül tetszett a szomorkás, keserédes és tiszta hangulata, – visszaemlékezései a szerelmeire, árvaházi gyermekkorára, a rendszerváltásra –, valamint az is, ahogyan a történet szépen körbe ér a végére a Ressz szerelemmel. Első könyvem tőle, de olvasni fogok még tőle az biztos! :)

Morpheus>!
Andrei Makine: Örök szerelmek könyve

Mindenkinek csak ajánlani tudom ezt a szeretetről, szerelemről szóló könyvet. Sajnos kevés az ilyen könyv, amiből tanulni is lehetne.
Jól látja, hogy az elnyomás ellen (legyen az bal vagy jobb oldali diktatúra) a legjobb lázadás az igazi szeretet, szerelem.

Ceri>!
Andrei Makine: Örök szerelmek könyve

Nehezen találok szavakat. Gyönyörű ez a könyv. Mint a kora tavaszi napsütés: tiszta, fényes, és elhiteti veled, hogy a szürke és elhagyatott zugokban is ott ólálkodik a remény és a szépség.

Andrei Makine: Örök szerelmek könyve

Szép, szép, de… nagyon szentimentális, és talán emiatt is valahogy olyan súlytalannak éreztem. Nem hiszem, hogy egy év múlva bármire is emlékezni fogok belőle.
    Érdekes egyébként, hogy a szovjet kommunizmusról írtak nem a múlt rendszert idézték fel bennem, hanem inkább a jelenlegit… A gaz amerikai imperialistákkal való szembenállás, a Párt évtizedek óta egy és lecserélhetetlen Vezére, akinek arca óriásplakátokról néz le ránk, a nagy és kihasználatlan építmények, a teljes foglalkoztatottság ígérete és a kétkezi munka álságos dicsőítése stb.
Az elbeszélések közül legjobban a 6., az Isteni adomány című tetszett, ezt éreztem a legerőteljesebbnek.

giggs85>!

Ha találkozásunk után csaknem harminc évvel fel akarom idézni Dmitrij Ressz sorsát, e súlyos szavakat kell használnom: lázadás egy olyan világban, amelyben a gyűlölet az úr, a szeretet pedig különös rendellenesség. Meg Isten kudarca, akinek teremtését az embernek kell helyreigazítania.

Carmilla >!

[…] …filozófus lévén, nem az akkori Oroszországban fennálló rend hiányosságait ostorozta, hanem az emberek szolgalelkűségét, amellyel a mindenkori ember mindenkor lemondott a gondolkodásról, csak hogy befogadja nyáj.

10. oldal, Törpe kisebbség (Ab Ovo, 2012)

Kkatja P>!

Végzetes hibánk, hogy az örök paradicsomot keressük. Élvezeteket, amelyek nem kopnak, tartós kötődéseket, a liánok szívósságával vetekedő simogatásokat: a fa kiszárad, de élősködő indái tovább zöldellnek. Villámgyors halandó életünk során csupa múlékony paradicsomba juthatunk el, s gyakran még ezeket is elmulasztjuk, mert megszállottan törekszünk a tartósságra. A káprázat nemegyszer olyan szerény és kérészéletű helyzetekben ragyog fel, hogy sajnáljuk rá az időt. Álmainkat szívesebben építjük az évtizedek gránittömbjeire. Azt hisszük hosszú szoborélet jár nekünk.

65. oldal Az örök eszme

Kkatja P>!

Szóval ott láttam magam előtt egy nőt, életemben először egy igazit. Nőies volt kissé előrehajló törzse. És finom gyapjúharisnyás térde, amelyet ártatlan és félelmetes természetességgel hagyott fedetlenül félrecsúszott kabátja. És simogatni való arca, behunyt szeme.
    Neki köszönhetem, hogy hirtelen megértettem, mit jelent, ha szerelmes az ember: elfelejti korábbi életét, és csak azért él, hogy figyelje a szeretett lény légzését, szempillája rebbenését, nyaka finom vonalát a szürke sál alatt. De főleg azt a boldog érzést, hogy képtelen a nőt önmagában szemlélni. Mert a nő volt körülöttünk a hórengeteg, a napfény gomolygása a fák közt, a pillanat teljessége, amely már a tavasz félénk fuvallatát jósolta. Ezt jelentette nekem a nő, akinek minden porcikája visszatükrözte a pazar ragyogást.

34-35. oldal A nő, aki megszabadított a jelképektől

Carmilla >!

Azt kellene megtanítani mindenkinek, hogy az egyetlen igazi eszme nagyon egyszerű. Annyi az egész, hogy… hogy szeretnünk kell egymást.

75. oldal, Az örök eszme (Ab Ovo, 2012)

Kapcsolódó szócikkek: szeretet
Kkatja P>!

Fiatalkorom óta kísért e véletlen találkozás emléke makacsul és mégis tétován, mint egy megfejtésre váró rejtvény.

Kkatja P>!

Nem ő volt az első nő, aki elkápráztatott a szépségével, szerelme türelmes erejével. De ő volt az első, aki felfedte előttem, hogy egy nő, aki szeret, nem e világi lény, ő a saját teremtett világában él, függetlenül, és nem fér hozzá a múló napok lázas kapzsisága. Igen, ő földön kívüli lény.
    Főleg ha meggondolom, hogy olyan díszletek közt találkoztunk, amelyekből kizárták a szerelmet!

23. oldal A nő, aki megszabadított a jelképektől

paoloni>!

[…] a boldogság csak saját gazdag vagy szegényes létünkön belül mérhető.

Carmilla >!

Észre sem vettük, és már belénk is verték, hogy gyűlöljük az emberiség tekintélyes részét, amely nem nézi jó szemmel hazánk boldogulását.

46. oldal, A nő, aki látta Lenint (Ab Ovo, 2012)

Kapcsolódó szócikkek: gyűlölet
Gyöngyi69>!

Nem, Isten tehetetlen e szeretet nélküli világ ellenében.