Vénusz ​deltája 48 csillagozás

Anaïs Nin: Vénusz deltája Anaïs Nin: Vénusz deltája

1940-ben egy ismeretlen megrendelő erotikus történeteket kért Anais Nintől, Henry James akkori élettársától. A részben spanyol, részben dán származású amerikai írónő eredetileg nem is nyilvánosság elé szánt „meséiből” állt össze a kötet, az asszonyi érzékiség első hiteles és döbbenetesen nyílt jelentkezése. Az írónő körüli kultusz alapja a Vénusz deltája, ez az erotikán túli, pornográfián inneni könyv, amelyet szinte minden nyelvre lefordítottak már. A történetfüzér Párizsba repíti az olvasót, ahol modellek, festők, fekete, fehér és sárga nők és férfiak találnak egymásra a testi szerelem kultikus ünnepein.

Eredeti megjelenés éve: 1969

384 oldal · ISBN: 9637425616 · Fordította: Turczi István

Párizs

Bla IP>!
Anaïs Nin: Vénusz deltája

Ez valóban egy különleges írásmű több szempontból is. Biztosan csodálkozott a könyvtáros kisasszony a @Pannónia_Könyvtár -ban, mert hasonló mű sem volt eddig a palettámon… Ha igaz, elsőként a keletkezést megelőző igény különlegessége érdekes, amely megélhetést biztosított a II.VH utáni Párizsban a sanyarú sorsú szerzőknek. Másodjára az a finom líraiságú stílus említendő, amelynek nyelvezetén az írások nyíltan, több mint erotikusan szólnak a nemiségről, s az ezt kísérő érzésekről. Ezek alapján mindenképp rendhagyónak nevezném, amely új ösvényt nyitott ez irányban. Bevallom, én követtem… Felfedezőknek ajánlom!

Anaïs Nin: Vénusz deltája

Nem az első alulértékelt erotikus könyv, és valószínűleg nem is az utolsó. :(
Nekem a novellák nagyobbik hányada tetszett, sajnos akadtak olyanok is, amik egyáltalán nem, emiatt 3 és fél csillag, bár ez inkább a 4 felé hajlik.
A témák megválasztása még manapság is merésznek számítana (pedofília, orgiák, ruhafetisizmus, „mutogatós bácsik”, szex vízbe fulladt nővel stb.), képzelem, hogyan reagáltak erre az 1960-as években. De a fogalmazásmód egyáltalán nem trágár, sőt inkább lírainak nevezném, sok romantikázással, szóval nem minden oldalon orrba-szájba… értitek. Van egy sajátosan franciás hangulata. Picit zavaró lehet a narráció gyakori váltogatása, de megszokható.
Alapjában véve nekem bejött.

BakosJuci>!
Anaïs Nin: Vénusz deltája

Érdekes könyv, nagyon hullámzik, néha szinte irodalmi, néha unalmas, néha provakatív. De semmiképp nem egy kiegyensúlyozott írás. Megrendelésre készült, néha direktbe karikatúra és provokál, de voltak jelenetek, amik valőban nagyon finom és belefeledkezősen érzékiek voltak.
A nyelvezete csodaszép, mindent leír, és mégsem lesz trágár. Sőt, hihetetlen, hogy ilyrn finoman mindent le lehet írni.
Nagyon szívesen olvasnám olyan könyvét, amit élvezetből írt.
Egyébként van egy nagy törés a különálló novellák és a (közel) azonos szereplőkkel operáló novellafüzér közt. Nekem az előbbi jobban tetszett, amik a Művészek és modellek előtt volt.
spoiler

A magyar kalandor 5/5
spoiler Eleg intenzív kezdés volt, kaméliás nyíló női szemérmek, majd spoiler. Uhh… mi jön ez után?

Mathilde 5/5
spoiler lassan ringó szeretkezők, és ring a történet is, ringanak a mondatai is, elnyújtott, érzéki kényeztetés, lágy csókok és szavak hullámzása. Maga a novella ringat egyféle réveteg buja ködbe.
És a vége… hát az valami nagyon kemény pofon volt.

Az intézet 4/5
Szerintem az irónő nagyon csúful játszik az olvasóval. Felépíti a spoiler képét, majd amikor jönne a csúcspont, spoiler és vége. Ez „gonoszul” volt megírva.

A gyűrű 3/5
Ez nen több mint egy bájos, rövid erotikus novella spoiler. Ja nem! Igazából a spoiler élteti.

Mallorca 5/5
Na.. ez már tényleg egy ártatlan erotikus történet. spoiler komolyan, szinte túl ártatlan is.

Művészek és modellek4,5/5
Szerintem itt maga Nin bukott el tervében, hogy kifigurázza a testi vágyra alapozó novellákat.
Először is jóval hosszabb volt, mint az előzőek, ráadásul ez történet-a-történetben alapon több kisebb kitérőt is tett, majd állapodott meg a kerettörténet főhősnőjén, és az ő szexuális fejlődésén. És hogy miért mondom, hogy ezt még Nin is élvezte? Mert olyan részletességgel írja le, tényleg „ártatlan” kis vanília, spoiler viszont a végét hirtele zárja le, mintha csak észbe kapott volna, hogy túl nyílt volt, túl bőbeszédű.
Egy hiába, nekem kicsit hoszú volt.

Lilith 3/5
Nem rossz, csak épp hiányzik a vége. Mármint épp mire kibontakozna, egyszercsak pikk-pakk lezárja. Befejezetlen.

Marianne 3/5
Egy erotikusnak eladott történet egy spoiler. Nem tetszett.

A lefátyolozott nő 5/5
Milyen kis gonosz novella ez. Pikáns kis történet, finoman megírvva, részletezve, vágyat keltően… aztán a végén a kis szúrás, spoiler. Kis aljas. :D

Elena 4/5
Picit megszenvedtem vele, mert elég hosszú volt. Oké, nem a hossz a probléma, hanem, hogy csapongó. 2-3 oldal egy jelenet, de az összefűzésük eléggé semmilyen, és többször a 2-3 kis történettel korábbi történetre utal vissza. Szóval nekem ez kicsit zavaros volt a hossza és összetettsége miatt, no meg, hogy az előtte lévők mind „egy szuszra olvasós” novellák voltak.

A Baszk és Bijou 4/5
Nagyon hullámzó volt: voltak benne igazán finoman erotikus részek, amikbe jó volt belefeledkezni spoiler, voltak izgalmasan bizarr jelenetek spoiler, de voltak csapongó részei, amik elég nagy részt kitöltötték a novellát, és rontottak az összképen jócskán.

Pierre 4,5/5
Finoman pikáns történet. Pikáns, mert mit is vártunk Pierre-től, ha nem azt, hogy spoiler. A fogadott fiú és lány viszonya kicsit érdekesebb volt, de most nem is borult el annyira az írás, mint némelyik, itt megmaradt a pikáns novellánál.

Manule 2/5
Hááát, ez nem jött át. Igazából elég érdekes volt, de inkább csak egy rövid jellemrajz egy spoiler, mint erotikus történet.

Linda 5/5
Szinte szépirodalmi finomsággal leírt spoiler. Finom, könnyed, néha kicsit pikáns. Olyan nőies.

Marcel 5/5
Ez tetszett. Izgalmas és változatos, kissé polgárpukkasztó (spoiler), de megiscsak kissé konzervatív kalandok.

Citrompor>!

Hallottam egyszer egy elragadó történetet egy lovagról, aki felcsatolta az erényövet feleségére, és a halálra felkészülve rábízta a kulcsot a legjobb barátjára, majd ellovagolt, de alig tett meg néhány mérföldet, amikor látja ám, hogy vágtat utána a barátja és bőszülten kiabálja: „rossz kulcsot adtál!”

58. oldal, Művészek és modellek (Palatinus, 2008)

Kapcsolódó szócikkek: erényöv · kulcs
Zakkant_Tudós>!

– Az emberek különféleképpen vakmerőek – szólt Elena. – Én visszafordulok, hazamegyek, és írok egy könyvet, amitől a cenzoroknak égnek áll a haja.

138. oldal, Elena

Zakkant_Tudós>!

A lágy, esős délutánba szürke párizsi melankólia keveredett, amely otthon marasztalja és szerelemre csábítja az embereket, mert úgy terül el a város fölött, akár egy mennyezet, züllött hangulatot árasztva.

217. oldal, Elena

Kapcsolódó szócikkek: melankólia · Párizs · szürke · város
Zakkant_Tudós>!

Mindenben, ami birtokolhatatlan, benne rejlik a tökéletesség.

359. oldal, Marcel

Blissenobiarella>!

A boldog önkívületet csak az ismeri, akiben együtt dobban érzés és érzék.

15. oldal, Előszó (Maecenas, 1992)

_ada>!

Elena és a szomszéd elindultak.
– Maga mindig visszafordul. Épp csak belekezd a sétába, és máris visszafordul. Ez nagyon rossz módszer. Bűn az élet ellen. Én hiszek a vakmerőségben – mondta a férfi.
– Rosszul használja a természeti erőket.
– A könyvemet viszont – mondta Elena – dinamitként használom. Lerakom valahol, ahol robbantani akarok, és utat török vele magamnak.

Elena

Zakkant_Tudós>!

A féltékenységet Michel fösvénységnek tartotta, s csak a prostituáltakat és a színésznőket tekintette bőkezűnek, akik nem sajnálják másoktól a testüket.

345. oldal, Linda

Kapcsolódó szócikkek: féltékenység · prostituált · színész
Citrompor>!

Kezdte megérteni, hogyan érezhetnek torz vonzalmat férfiak a hideg nők iránt.
    A hideg, szűzies nő vár, amelyet be kell venni.

154. oldal, Elena (Palatinus, 2008)

cloudbookatlas>!

– Nem lehet olyan sokszor szeretni – mosolyodott el Elena. – Azt akarom, hogy az érzékiségem sosem váljon el a szerelemtől. Márpedig a szerelmet nem gyakran éli át az ember.

cloudbookatlas>!

Pierre féltékeny volt Elena jövőjére, Elena féltékeny volt Pierre múltjára. Elena tudatára ébredt, hogy huszonöt éves, Pierre viszont negyven, és belefáradt azokba a dolgokba, amelyeket ő még meg sem ismert