Tűzisten ​asszonya 8 csillagozás

Amy Tan: Tűzisten asszonya

Csaknem négy évtizeden át titkolta Winnie Louie, a lánya, Pearl elől élete valóságát, rejtélyét. Ám akkor egy nap kényszerítve érzi magát, hogy megtörje hallgatását. Félve kezdi mesélni ifjúságának bűvöleteit és borzalmait Kínában, első szerelmének rémséges csalódásáról, a háború zűrzavaráról, nem utolsó sorban pedig a Konyha- és Tűzistenről, s ennek asszonyáról. A véres mult… a látszólag oly könnyed, alapjában léha, érzéketlen férj, Ven Fu, akit elhagy, hogy a rokonszenves Jimmy Louie oldalán találja meg a balsorsával kiérdemelt boldogságot…

Eredeti megjelenés éve: 1991

JLX, Budapest, 1994
464 oldal · puhatáblás · ISBN: 9637822659 · Fordította: Tandori Dezső

kedaiyun>!
Amy Tan: Tűzisten asszonya

Ezt a könyvet ezúttal a kiskunhalasi könyvtár vásárán szereztem be. Újabb kínai családtörténet, melyben egy amerikai kínai család múltbeli titkai tárulnak fel. Két elbeszélő van, bár a lány, Pearl nem sokat szerepel, a könyv főként az anya, Winnie elbeszélése arról, hogy milyen volt az élete Kínában, és mit élt át a háború alatt. A könyv stílusa olvasmányos, szórakoztató, néha könnyed, néha gúnyos, de a témák nem mindig könnyedek, sőt. Egy rossz házasság története a könyv, és többször feltette az elbeszélő is a kérdést: lehet még rosszabb ennél is? Családon belüli erőszak, hazugságok, kizsákmányoló családtagok, és még a háború is hozzátesz a tragikus eseményekhez. Ugyanakkor élénk, életszerű és pozitív hangvételű a könyv, mintha tényleg ott ülnénk, és hallgatnánk az elbeszélést, amikor már Winnie túl van mindenen és csak mesél róla.
A könyvet végigolvasva pedig teljes mértékben értelmet nyer a cím is. Kicsit nehezen hangolódtam rá eleinte, de aztán megragadott a könyv. Érdekes volt olvasni a régi kínai életről és az amerikai kínaiakról, a kulturális különbségekről.

Roszka>!
Amy Tan: Tűzisten asszonya

Érdekes történet a kínai életről, hagyományokról, háborúról,szerelemről, menekülésről.
Emberek, sorsok, talán igazak is.

alkalmasint>!
Amy Tan: Tűzisten asszonya

Aki olvasott Kína történelméről ebből az időszakból, vagy olvasott mást Amy Tantól, az értékelni fogja.
Szakmai ártalomként jegyzem még meg, hogy Tandori Dezső fordítása egyszerűen szívet gyönyörködtető. Nem is értem, hogy egy Tandori által fordított könyv hogy jelenhetett meg ilyen rondácska borítóval.
Csak azért nem öt csillag, mert ugyan élveztem, de nem volt az a húúúúúú ez egy zseniális könyv. Csak jó. :)

Kormocska>!
Amy Tan: Tűzisten asszonya

Alámerülés a régi Kína világába Amy Tan sajátos és jellegzetes stílusában. Szeretem az írónő könyveit ahol az anya-lánya kapcsolat fontos szerepet kap, a régi kínai hagyományok jól megférnek a nyugati modern társadalomban és ahol egy csipetnyi misztikum mindig akad.

JLX, Budapest, 1994
464 oldal · puhatáblás · ISBN: 9637822659 · Fordította: Tandori Dezső

Marcsi061>!

Te csak a tükörben láthatod magad. De én olyannak látlak, ahogy magadat sosem láthatod. Ahogy magadnak nem is létezel. Olyannak látlak, amilyen valóságosan vagy. Mind a dolgokat látom benned, amelyek se jók, se rosszak… épp csak maguk a dolgok.

Marcsi061>!

Miért kell egyáltalán döntenie az embernek? A sors, ha van sors – miért nem olyan hatalmas, hogy a szíved egyértelmű döntéseit is egyértelműen meghatározza?
Talán maga a sors is izgul egy kicsit? Ne nevess! Talán – „a sors is ember”? Gyarló? Nem tudja, mit akar, ezért bénít meg minket? Vagy ezért bízná éppenséggel ránk a döntést?
A sors, végső soron, az lenne, hogy a magunk elhatározására vagyunk hagyatva?

Marcsi061>!

És a valóság így fest: a legbutább tyúk is menekülésre fogja a dolgot, ha azt tapasztalja, hogy ketrecének ajtaja tárva-nyitva. És senki nem jön, hogy rázárja ismét.

Marcsi061>!

Az álom, tartja egy régi mondás, a legszebb imádság. Mindig meghallgatásra lel az égben.

Marcsi061>!

Ha a sorsodon nem változtathatsz, változtass magadon.
(kínai közmondás)

Marcsi061>!

Különben is, a boldogság és a tisztesség nem ismer áldozatot, nem érez fájdalmat.