A ​száz titkos érzék 25 csillagozás

Amy Tan: A száz titkos érzék

A száz titkos érzék Amy Tan lebilincselően izgalmas remekműve Kínáról és Amerikáról, a szeretetről és a hűségről, a képzeletünkben élő önmagunkról és a múló évek során fölfedezett igazi énünkről. Bár Olivia Laguni félig kínai származású, szedett-vedett családjához fűződő vegyes érzelmeiben mégis jellegzetesen amerikai: kissé feszélyezi a kínai rokonság, s e rokonságon belül is elsősorban féltestvére – színtiszta kínai nővére –, Kuan Li. A derűs, jóindulatú Kuan mosolyra fakasztóan hibás, tört angolsággal beszél, és leperegnek róla Olivia gyakran fullánkos, csípősen gunyoros megjegyzései – ő ugyanis „jin szemmel” nézi a világot, s látja a halottakat.

Eredeti megjelenés éve: 1995

Magyar Könyvklub, Budapest, 2003
424 oldal · ISBN: 9789635478118 · Fordította: Ladányi Katalin

hablaty P>!
Amy Tan: A száz titkos érzék

Most fejeztem be… Millió gondokat kavarog a fejemben. Nagyon szerettem ezt a könyvet….minden részét és rétegét. Nem vágyom szöcske vacsorára, de ezen túl nagyon izgalmas érdekes dolgok bukkantak fel…. Nem untam egy percig sem.

Ottilia P>!
Amy Tan: A száz titkos érzék

Bravúros remekmű! A helyszínek, az apró kis kínai falu és Amerika, az idősíkok váltakozása, a misztikus rétegek, a rejtélyes, izgalmas, érdekes részletek, mind-mind magukkal ragadtak. Gyönyörű történet a szeretetről, a hűségről, valódi énünk felfedezéséről, Kínáról és Amerikáról. Felejthetetlen élmény!

Chöpp >!
Amy Tan: A száz titkos érzék

Nekem nagyon bejött. Kissé Murakamis – bár őt csak jóval Amy Tan után olvastam. Hasonló lehet a kulturális alapjuk.

égszerész>!
Amy Tan: A száz titkos érzék

„Nehéz” ilyen „jó” könyvet találni „mostanában”. A bolhapiacon leltem rá egy szép példányra. Számomra a jó könyv magávalragadó. Amikor olvasod nem veszed észre, hogy mennyi oldal és lap van már mögötted, nem beszélve az időről vagy inkább az időtlenségről, mikor olvasunk. Ez a könyv ilyen. Nagyszerű fogalmazás, gördülékeny, érthető történetmesélés, lenyűgöző irodalmiság, „fantasztikus” történetek. Humoros, érzelmes, misztikus, cinikus. Élmény volt számomra. Ha Márquez műveit a mágikus realizmus címkéje alá soroljuk, akkor Amy Tan könyve a mágikus ateizmus címke alá kerülhetne, mert nagyon érzékletesen van bemutatva a regényben, hogy mennyire küzd a mesélő a misztikum elutasításával és végül mégis rajta keresztül bontakozik ki a mágia és a transzcendens. Nagyon szép könyv. Ajánlom mindenkinek. Én amúgy azt mondanám, hogy ez a kínai-(észak)amerikai „Száz év magány.”

rill>!
Amy Tan: A száz titkos érzék

felejthetetlen könyv, gyönyörű mondatokkal és történettel. több idősíkban és helyen játszódik. az első mondat már beszippantja az olvasót, hogy aztán ne is tudja letenni a könyvet az utolsóig.

Amy Tan: A száz titkos érzék

Száz titkos érzék, jin szemek, rejtélyekkel, misztikummal teli múlt, sorsszerű fordulatok napjaink Amerikájában és egy apró kínai faluban – a múlt és a jelen egybeforrt. Az ilyen nyalánkságokat imádom és kutatom!

asmany>!
Amy Tan: A száz titkos érzék

A könyvet már azért kezdtem olvasni, mert az írónő előző könyve is nagyon tetszett.
A történet misztikussága, és az abban való kételkedés már eleve izgalommal töltött el, tetszenek a kifejezések, a kínai ételek, ízek, tárgyak felidézése, és ügyes a narratíva egyes szám első személyű ugrálása (most akkor ki mondja éppen?), amit az elmém néha nem akar elfogadni, mert akkor bele kellene mennem a varázslatba, amibe a főszereplő is vonakodik belemenni… Hú, máris hiányzik a másik főszereplő tört angolsága magyarra fordítva :)
Sajnálom, hogy vége, és hogy Amy Tan csak ennyit írt, és abból is alig valamit olvashatok magyarul, nagyon élveztem mindenestől!

Amy_Lee>!
Amy Tan: A száz titkos érzék

Amy Tan eddig mindkét műve nagyon megfogott, ez is. :) Ajánlom mindenkinek!

Mandalala>!
Amy Tan: A száz titkos érzék

Ez a könyv egy igazi gyöngyszem. Milliónyi gondolattal és érzéssel teli csodás történet a feltétel nélküli, odaadó és törődő szeretetről.
Sose gondoltam volna, hogy a mágikus realizmus ilyen csodát tartogat a számomra, azt meg végképp nem, hogy abszolút szívem szerinti kedvenc könyv lesz belőle.

B_Tünde P>!

Végül elaludtam, és mindig elfelejtettem, hol tartott Kuan a mesében. Vajon melyik részét álmodta ő, és melyiket én? És hol keresztezték egymást az álmaink?

B_Tünde P>!

Kuan éppolyan, mint egy árva macska, folyton csak dagasztja a szívemet.

B_Tünde P>!

Ez a fordított logika afféle torz formája volt: Ha a reményeid sosem válnak valóra, olyasmiben reménykedj, amit nem akarsz.

anni_olvas>!

– Szóval mi az a titkos érzék?
– Hogy magyarázok meg? Emlékezés, látás, hallás, érzés egyszerre, és ha mind összejön, te tudsz a szíved mélyén, hogy valami igaz. Egyik érzék például, hogy is mondjak, kis bizsergés, mintha sok-sok hangya szaladgál rajtad. Bizsereg csontos, az jelenti, lesz finom eső, lelked fog felfrissülni. Bizsereg bőröd karodon, valami megijeszt, szorítja össze szíved, leszel tőle csupa libabőr. Bizsereg bőröd fönt, fejed búbján, hohó, rögtön tudsz, hogy valami igaz, és érzed szívedbe is, mégse akarsz elhinni. Ezenkívül bizsereg még szőr benne orrodba is. Meg bőröd hónod alatt. És van egy bizsergős pont tarkódon, bent fejedbe – ez az jelenti, nem vigyázol, ér téged nagy csapás, bizony. Ha használsz titkos érzék, néha elkapsz üzenet, ami, mint villám, gyorsan jön-megy két ember között, és nem számít, élők vagy halottak, titkos érzék ugyanúgy működik.

B_Tünde P>!

Ha egyszer valaki fölveszi azt a rossz szokást, hogy fél a kísértetektől, nagyon nehéz leszoktatni róla.

B_Tünde P>!

– Lao Lu azt mondja, nem elég csekk-könyved mérlege kiszámolni, hogy tudjad, végén mennyid marad. Életed mérlege is meg kell csinálni.

anni_olvas>!

Megtanítottam rá, milyen hangokat érdemes meghallgatni ezen a világon: a szélzúgást, a mennydörgést, a porban vágtázó lovak dobogását, a vízbe pottyanó kövek csobbanását. Megtanítottam milyen hangoktól kell félni: az éjszakában kopogó gyors léptek zajától, a halk reccsenéssel elhasadó puha kelme neszétől, a kutyaugatástól, a ciripelő tücskök elnémulásától.

Chöpp >!

…a világ nem csupán egy hely, hanem maga a lélek, ami nem ismer határokat. A lélek pedig nem más, mint a végtelen, örök szeretet, amely elvezet bennünket az igazsághoz. Valaha azt hittem, a szeretet a boldogsággal egyenlő. Most már tudom, hogy aggodalom és szomorúság, remény és bizalom nélkül a szeretet nem is létezik.

anni_olvas>!

Megtanítottam rá, milyen ízűek lehetnek az emlékeink: édesek, savanyúak, keserűek, csípősek és sósak.

Marcsi061>!

– „A szerelem bonyolult – olvasta remegő hangon. – Sosem földhözragadt vagy hétköznapi. Sosem szokhatsz hozzá. Előbb neked kell kézen fogva vezetned őt, aztán hagynod kell, hogy ő vezessen kézen fogva téged. Nem tudsz ellenállni neki. Úgy ragad magával, mint az áradat. Előbb kisodor a nyílt tengerre, aztán valahol partra vet. Ma keservesen kínlódsz miatta, de ha megszenvedsz érte, a mennybe mész. Elmenekülhetsz előle, de sosem mondhatsz rá nemet. Ez mindenkire egyformán vonatkozik.”