Ha ​a férfi beszélni tudna… 21 csillagozás

Hogyan fejtsük meg, mit mond?
Alon Gratch: Ha a férfi beszélni tudna… Alon Gratch: Ha a férfi beszélni tudna… Alon Gratch: Ha a férfi beszélni tudna…

Szeretnék ​a férfiak, ha a barátnőjük vagy a feleségük értené őket? Természetesen. Segíthet ebben ez a könyv? Persze. Örüljünk annak, hogy a szerző – Alon Gratch pszichiáter – végre az empátiát támogatja a női praktikák, trükk és fondorlat helyett? De még mennyire! Gratch nem nézi hülyének női olvasóit. És nem ábrázolja önző, szexőrült, státuszbolond gyerekeknek a férfiakat. Nem jön elő holmi lila kommunikációelméletekkel. Ez a könyv más. Izgalmas, olykor döbbenetes esettörténetek segítségével mutatja be a férfi lélektanának hét jellemző vonását (szégyen, bizonytalanság, érzelmi távolság, önpusztítás stb.), így tárva fel a férfiak legfájdalmasabb érzéseinek gyökereit. Mert ők igenis szeretnének beszélni érzéseikről, olykor beszélnek is, csakhogy más nyelvet használnak. Ennek megfejtésében segít a szerző, aki hangsúlyozza: ha megértő, elfogadó és szeretetteljes környezetet teremtünk a társunknak (párkapcsolatban, munkahelyen vagy a társasági életben), akkor a férfi igenis megnyílik… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2001

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Hétköznapi pszichológia Park

Park, Budapest, 2014
352 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789633551202 · Fordította: Farkas Eszter
Park, Budapest, 2011
352 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789635309368 · Fordította: Farkas Eszter · Illusztrálta: Barka Ferenc
Park, Budapest, 2011
356 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789633551202 · Fordította: Farkas Eszter · Illusztrálta: Barka Ferenc

Alon Gratch: Ha a férfi beszélni tudna… Hogyan fejtsük meg, mit mond?

Megvallom, körülbelül 3 évvel ezelőtt már olvastam, de gondoltam, mielőtt szívesen megválnék tőle (mert emlékeim szerint nem volt jó könyv), elolvasom még egyszer. Úgy sem lehet elégszer megismerni a férfiakat.:) És most másodjára, habár néha kifejezetten türelmetlen voltam az íróval, aki inkább beszélgetések sorozatát írja le ráérősen, könyvbeli idézetekkel tarkítva, most tetszett.
A végső konklúzióm az, hogy ilyen könyvekre tulajdonképpen nem kellene, hogy szükség legyen, ha mindenki megfelelően szereti embertársát, felebarátját, feleségét, szüleit és gyerekeit. Szeretetben valóban felolvadnak a problémák, mint a kakaó a meleg tejben.
Úgyhogy szeressük egymást, és olvassunk Tolsztojt, Dosztojevszkijt és Kafkát. Nehogy már csak a pszichológusok olvashassanak ilyeneket!

jazmin>!

Alon Gratch: Ha a férfi beszélni tudna… Hogyan fejtsük meg, mit mond?

vannak benne jó gondolatok, logikus levezetések, voltak nagy ráismeréseim, csak eléggé (számomra zavaróan!) csapongó, és fölöslegesen hosszú. túl sok a példa, a „saját szavamba is belevágok”, de ettől még akadnak tanulságai. és állítólag (tehát nem én mondom) férfiként sem haszontalan.

eMeR>!

Alon Gratch: Ha a férfi beszélni tudna… Hogyan fejtsük meg, mit mond?

Szerintem (női szemmel) ez egy igen érdekes és hasznos olvasmány, ha meg akarjuk érteni a férfiakat :)

jazmin>!

[…] az arab közmondás szerint egy kézzel nem lehet tapsolni.

305. oldal (Park, 2008)

lenne P>!

Képzelődni azért jó, mert a valóság még furcsább lehet.

Ötödik fejezet, Énközpontúság- Engem nézz, hallgass meg, érj hozzám, érezz!, Kisujj, nagy lábujj (a nárcisztikus ellenpárja), 175.old.

Wanita>!

Christopher Bollas brit pszichoanalitikus a „neurotikus személyiség” mintájára alkotta meg a „normatikus személyiség” kifejezést, azon embertípus jellemzésére, amelyben abnormális vágy él a normalitás iránt. Bollas szerint ezek az emberek a társadalom objektív, anyagi kívánalmaihoz igazítják az életüket; úgy halmoznak fel lényegesnek feltüntetett „dolgokat” – tudást, pénzt, barátokat, feleséget, gyereket, autót –, hogy az eredményeknek vagy kapcsolatoknak egyéni értelmet adó szubjektív érzelmeket, gondolatokat és konfliktusokat nem ismerik.

Harmadik fejezet - Érzelmi távolság , A sebész metaforája, 84. oldal

Wanita>!

[…] könnyű szavakat találni, ha az ember komolyan elszánta magát.

lenne P>!

Különös ellentmondásnak tűnik, hogy bár a társadalmilag elfogadott normáktól elütő, deviáns megnyilatkozások többségét férfiak követik el, mégis sokkal kevésbé tűrik az átlagtól eltérő viselkedést, mint a nők.

Második fejezet, Szégyen-Egy fiú nem sír, A hagyományos férfi 56.old.

lenne P>!

Nyilvánvaló, hogy változó korunkban a siker kényszere – sok apa-fiú dinamika szerencsétlen alkotóeleme – az apa-lánya és az anya-lánya kapcsolatokban is egyre gyakoribb lesz. Ábrahám és Izsák ősi dinamikája azonban (a fiát valamilyen eszmény, elvárás vagy próbatétel oltárán feláldozni kész apa) ma is alapvetően férfiügy.
[…]Egy másik bibliai idézetben így ábrázolja Jeremiás próféta ezt az apa-fiú dinamikát: „ Az apák ették a savanyú szőlőt, és a fiúk foga vásik bele”.

Ötödik fejezet, Énközpontúság- Engem nézz, hallgass meg, érj hozzám, érezz!,Csikorgó fogak, 163.old.

lenne P>!

Ha eddig a pontig az volt a benyomásuk, hogy a szégyen gyógyítására egyetemes csodaszerként az elfogadás és a nyíltságot írom fel, akkor itt kell megjegyeznem: legyenek nyíltak, de csak a józan belátás határáig.

Második fejezet, Szégyen-Egy fiú nem sír, A néma gyógymód 68.old.

lenne P>!

Modernebb megfogalmazásban a „hatalmaskodó” attól tart, hogy elveszti az uralmát mások felett, a „tisztaságmániást” saját rendetlensége zavarja. Ez a dinamika azt is megmagyarázza, miért találunk a sikeres színészek között oly sok félénk embert.

Negyedik fejezet, Férfibizonytalanság-Unom, hogy én vagyok felül,Veszélyes tényező,115.old.

lenne P>!

A férfiak arra a nőre vetítik rá tudat alatti szégyellt jellemvonásaikat és tulajdonságaikat, akivel randevúznak. Azt a férfit, aki tagadja saját műveletlensége miatti szégyenét – aminek lehet is, nem is köze tényleges intellektuális képességeihez –, főként a butaság bosszantja.

Második fejezet, Szégyen-Egy fiú nem sír, Randevúzás és párkapcsolat:a lista 49.old.

apple_pie>!

Más szóval: az önpusztító cselekedettel a férfiak az intellektuális szabadságukat, de legalább a szabad választás lehetőségét igyekeznek megőrizni. Azaz minél erősebben hisszük mi, hogy az élet az egyetlen lehetőség, nekik annál inkább a halált kell választaniuk. Ha a segítségünk a választásukat akarná befolyásolni – ami így is van –, akkor el kell utasítaniuk. Ám ha nem mozdítjuk a kezünket – mintha valóban élet-halál kérdése lenne –, akkor hagyjuk, hogy ők döntsék el, segítenek-e magukon vagy sem, mert erre van a legnagyobb szükségük.