Dávid ​király 4 csillagozás

Allan Massie: Dávid király

Ez a könyv a bibliabéli uralkodó életét beszéli el, mintha ő maga emlékezne vissza rá, öregen és betegen, tudva, hogy fia, Salamon alig várja már halálát.

Elektra, Szeged, 1999
224 oldal · ISBN: 9639205338 · Fordította: Lázár Júlia

Virág_>!
Allan Massie: Dávid király

Milyen jó egy füzetbe írt, korábban semmitmondó nevet így életre kelteni!

Érdekes és izgalmas olvasmány volt, igazából csak a nyelvezetével nem voltam teljesen kibékülve. Részben méltányoltam az egyszerű, maihoz sokkal közelebb álló nyelvezetet, ami könnyebbé és gördülékenyebbé tette az olvasást, más szempontból viszont nem
sikerült teljes mértékben ókori hangulatot kölcsönöznie Dávid király történetének; egy szó és a mögötte húzódó tartalom összeférhetetlensége elég gyakran kizökkentett a ritmusból.

Mekkora hatalma van a vallásnak, de koránt sem akkora, mint az emberi érzelemvilágnak. Féltékenység, irigység, mohóság, nagyravágyás, bosszúszomj egymás ellen fordítja az egész emberiséget. Ember ember ellen küzd, eszközük szintén az ember, aki sokszor nem is sejti, hogy egy tőle eddig teljesen független viszály akaratlan elszenvedőjévé vált. De még mindig sokkal kedvesebb emlékeket ébreszt egy motivált és mindenre elszánt ifjú összes szenvedése és kudarca, mint a közömbösség béklyója, ami megakadályozza, hogy a szem továbbra is meglássa a szépséget, elkerekedjen meglepetésében vagy könnyeket eresszen szomorúságában, ha az a szem már mindent látott és csupán pihenésre áhítozik.

Virág_>!

A férfiak többsége előbb elismeri, hogy rosszat tesz, minthogy gyönge, és ebben a tekintetben én sem különbözöm az átlagtól. A rossz cselekedet is lehet nagyszabású, mindenképpen tett, akaratérvényesítés. Az akarat gyakran hatalmat szül, a hatalom táplálja az életerőt és étvágyat gerjeszt a még nagyobb hatalomra. A gyengeség azonban az akarat tagadása, a gyengeség megvetendő. Mégis be kell vallanom.