Halál ​a Forma-1-en 27 csillagozás

Alistair MacLean: Halál a Forma-1-en

A Forma-1 lélegzetelállítóan izgalmas világában játszódó történet főhőse Johnny Harlow, minden idők egyik legsikeresebb autós sztárja. A céltudatosságáról, higgadtságáról, vasidegzetéről híres versenyzőt egy ideje üldözi a balszerencse, ragyogó pályája rohamosan hanyatlik. Az egykori bálvány kudarcait vajon tényleg a véletlen események, vagy személyiségének leépülése indokolják? Johnny Harlow magányos farkasként a legnagyobb titokban a gyanús körülmények nyomába ered és bebizonyítja, hogy nyomozónak legalább olyan zseniális, mint autóversenyzőnek A Navarone ágyúi, a Csapda és a Zsilip szerzőjének ezt az újabb regényét nemzetközi méretű kábítószermaffia üzelmei, emberrablás, zsarolás és szerelmi történet teszi még fordulatosabbá, és színesebbé.

I.P.C., Budapest, 1990
264 oldal · puhatáblás · ISBN: 9637930094 · Fordította: Kőrös László

Csoszi>!
Alistair MacLean: Halál a Forma-1-en

Októberi krimihez kerestem olvasmányt, és férjem ajánlotta ezt a könyvet. Az igazság az, hogy a gyenge értékelések kissé elbizonytalanítottak. Az eleje eléggé érthetetlen volt számomra. John Harlow, az egyik Forma-1-es csapat üdvöskéje, egyik hülyeséget csinálta a másik után spoiler. Olvastam, és csak lestem, és halványlila segédfogalmam nem volt arról, hogy mit csinál, és legfőképpen, hogy miért. Aztán a közepe felé, amikor kezdtek szépen kiderülni a dolgok, egyre jobban kezdett érdekelni a sztori. A végére felpörögtek az események és izgalmassá vált a történet.

Alistair MacLean: Halál a Forma-1-en

Először is le kell szögezni, hogy a könyv 1973-ban íródott (eredeti címe: The Way to Dusty Death), a magyar kiadás 1990-es. Ennek okán a szóhasználatba, kifejezésekbe nem kötnék bele, noha zavart.

Ahogy elkezdtem olvasni, pár oldal után arra jutottam, hogy kicsit katyvasz, csapongó, és nehezen követhető, hogy ki kicsoda és mi is a szerepe.

Időközben utánanéztem a könyvvel kapcsolatos információknak, és kiderült, hogy a skót szerző, Alistair MacLean a történetet eredetileg forgatókönyvnek szánta. Úgy volt, hogy MacLean barátja, Jackie Stewart lesz a film főszereplője. Mozifilm nem lett belőle, könyvként jelent meg, majd 1995-ben készült belőle tévéfilm.

Viszont az, hogy forgatókönyvnek íródott, talán magyarázza azt, hogy a könyv történetvezetése nem kristálytiszta.

Mint krimi, tűrhető, F1-es oldalról vannak benne olyan történések, amik nagyon elrugaszkodnak a valóságtól. Komolyan venni nem célszerű.

Folytatás: https://racingline.hu/forma-1/ponyva-1-ii-resz-egy-form…

Éli>!
Alistair MacLean: Halál a Forma-1-en

Kicsit félve ültem le a krimi stílusú könyv elé. Féltem, hogy a sok szereplő és történés össze fog zavarni, de nem így lett. Átláthatóak a szereplők és a történések jól nyomon követhetőek. Az elején a sok kérdés hellyel közzel megválaszolódnak. Az egy csillag levonást a befejezés miatt vontam le. Azt hittem az utolsó húsz oldalon egy kicsi bepillantást nyerhetünk a szereplők életébe. A Coronado felvirágzásának új szakaszába, Harlow visszatérése a bajnoki címhez, Mcalpine család életének folytasása, Dunnet jövője a csapaton belül vagy kívül, A bűnösök tárgyalásának években való ítélete. Összességében nem volt rossz könyv. Élveztem az olvasását. Kicsit kedvet kaptam a krimikhez.

ChEebor >!
Alistair MacLean: Halál a Forma-1-en

Kicsit meglepett, hogy Alistair MacLean írta. Egyrészt hozzá képest nagyon rövid a mű, egyáltalán nem epikus, és a téma is más, mint az eddigiek. De mint krimi, kiváló darab, noha vigyázni kell, hogy állunk hozzá. Mert MacLean-t nem annyira érdekli a Forma-1 mint jellemezni való sport, sem annak lélektana, mindez csak keret az izgalmas történethez. Ez egy krimi, kis kém beütéssel. Nincsenek igazán erős jellemrajzai, a cselekmény is inkább egy kellemesebb amerikai ponyvafilmet idéz, de ott vannak benne a MacLean-féle átverések: a szereplők folyamatosan játsszák ki egymást, míg végül az egyik oldal győzedelmeskedik. Szóval ne egy monumentálisabb háborús regényt vagy thrillert keressünk benne, hanem egy laza kis kikapcsolódást és minden rendben lesz.

anditajthi P>!

– Ez nem egyszerűen istenkísértés. Ez olyan, mintha megrendelnéd a koporsódat, fenyődeszkából.
– Egy világbajnoknak tölgykoporsó jár, aranyozott fogantyúkkal. Gyerünk.

anditajthi P>!

– Amit mondtam. Most jöttem vissza a rendőrségtől, ahol átadtam egy orgyilkost, egy pasast, aki felkeresett engem az éji nyugalom óráiban, kezében egy pisztollyal és késsel. Nem hinném, hogy esti mesét akart volna mondani nekem. A szakmáját viszont nemigen értette. Most alighanem ágyban van, egy kórházi ágyban, erős rendőri őrizet alatt.