A ​két arzénes barátnő 12 csillagozás

Alfred Döblin: A két arzénes barátnő

"Ellinek ​szüntelenül látnia kellett a beteg embert, ahogy lázasan föl-alá jár a szobában, fájdalmában a falat kaparja. Rettenetesen szenvedett ettől a látványtól. A levelekbe kellett menekülnie, megerősítenie magát: nem hagyom abba, bűnhődnie kell, még ha meg is kell fizetnem érte. Időnként valami állati nemtörődömség szabadult el benne, s olyankor minden feszültsége hirtelen fölengedett. Olyankor közönyösen vitte oda Linknek a diétás lisztlevest, és közben „azt is elintézte”. És valósággal élvezte, ahogy mindezt véghezvitte: a férje szeme láttára így, a háta mögött meg belekeverte az ételébe a mérget: -Csak dögölne már meg a disznó. De olyan szívós. Ma csöppeket adtam neki, de amúgy alaposan. Aztán egyszerre olyan szívdobogása lett, hogy borogatást kellett neki adnom. Csakhogy egyáltalán nem a szívére tettem, hanem a hóna alá, de nem vette észre."
A feszültség egyhülésének s a helyébe lépő cinizmusnak ritka pillanatai voltak ezek. Elli időnként szinte összeomlott a bűntudat… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1924

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Rakéta Regénytár Magvető

Emmi_Lotta I>!
Alfred Döblin: A két arzénes barátnő

A cím alapján hagyományos krimit várnánk, ez azonban inkább lélektani dráma (kisregény) egy megdöbbentő, szexualitástól, perverzióktól, gyűlöletről, brutalitásoktól terhes eseményről és azok szereplőiről, bonyolult érzelmekről és a jellemek szerencsétlen összetalálkozásáról. A könyvecske felén túl jövünk rá, hogy nem fikciót olvasunk. Itt átvált az írás a bűnesetnek mint megtörtént eseménynek az elemzésére, pszichológiai és jogi vonatkozású leírására. A kisregény egyszerre csak tényirodalommá válik. Érdekes, elgondolkodtató könyvecske, főleg azoknak érdemes elolvasniuk, akik szeretik a lélektani ábrázolásokat, és jól bírják a tömény agressziót.

regulat>!
Alfred Döblin: A két arzénes barátnő

Nem tudom helyén értékelni, mert regénynek nem jó, tanulmánynak nem az, ugyanakkor egy fontos bűntény/per bemutatására vállalkozik az író… Ez a per valószínűleg csak azok számára ismert akik az európai homoszexualitás történetét , vagy az ahhoz kapcsolt kriminalisztikát az átlagnál jobban ismerik.
Én nem ismerem.
Érdekes történet, de kívülállónak nem túl olvasmányos.

ppeva P>!
Alfred Döblin: A két arzénes barátnő

Szenvtelen és tárgyszerű, mint egy bűnügyi tudósítás, nagyon érdekes és részletes lélektani elemzéssel.

JamiC>!
Alfred Döblin: A két arzénes barátnő

A kissé bolondos borító fajsúlyos mondanivalójú (kis)regényt takar.
Érdekes, hogy a történetet mindvégig E/3-ban olvassuk, ezzel megteremti az író azt az érzetet, mintha filmet látnánk, egyben bizonyos távolság is keletkezik az olvasó és a szereplők között.
spoiler

JamiC>!

Ez volt a büntetés. Egyhangúság, semmi történés, semmi beteljesedés. Valódi büntetés volt.

MissWenut>!

A szép szőke Elli Link 1918-ban került Berlinbe