A ​repülő ember 55 csillagozás

Alekszandr Beljajev: A repülő ember

Ariel, így hívják könyvünk fiatal hősét. Nem szárnyakkal, nem is géppel repül. Egyszerűen elhatározza, hogy a levegőbe emelkedik., s lám máris ott lebeg a fák koronája fölött, hogy aztán a szó szoros értelmében az egyik kalandból a másikba repüljön. Mindez Indiában játszódik (jó pár évvel ezelőtt, amikor India még Anglia gyarmata volt) olyan országokban, ahol a jógik, fakírok, mágusok tevékenykednek, vallási szekták toborozzák fanatikus híveiket. Ariel azonban nem „isteni csoda”. Nagyon is emberi érdekekből tették őt képessé a repülésre egy tudományos kísérlet eredményeképpen. Sandra mesterei azonban nem sok hasznát látják: Ariel szabadságra vágyik, egyszerűen megszökik – kirepül az ablakon, s elkezdi fantasztikus kalandjait, amelyek során eldől majd: jó vagy gonosz célok érdekében használják-e fel különös képességét.

Eredeti megjelenés éve: 1941

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Delfin könyvek Móra

Móra, Budapest, 1980
220 oldal · puhatáblás · ISBN: 9631121860 · Fordította: Gellért György
Móra, Budapest, 1972
222 oldal · puhatáblás · ISBN: 9631121860 · Fordította: Gellért György · Illusztrálta: Benkő Sándor
Kárpáti / Móra, Budapest-Uzsgorod, 1971
240 oldal · puhatáblás · Fordította: Gellért György

pasztornenagyeva>!
Alekszandr Beljajev: A repülő ember

A könyv eleje nagyon érdekesnek indult. Mi minden kínon és szenvedésen kellett ezeknek a kis gyerekeknek átmenni, hogy megfeleljenek az indiai guruk képzéseinek. Aztán elhajlott az egész történet afelé, hogy Ariel kapott valami szérumot, amitől repülni tudott. Mindenki ezt a tehetségét akarta kihasználni, hogy még több hatalomhoz, elismertséghez, pénzhez jusson.Az az igazság, hogy az egyszerű, szerény emberektől több szeretet kapott Ariel, mint azoktól, akiktől vártam volna.Nem igazán tartotta fel az érdeklődésemet ez a könyv.Jobbat vártam a fülszöveg alapján.

Paulina_Sándorné P>!
Alekszandr Beljajev: A repülő ember

Érdekes volt az biztos. Az író stílusa tetszett, bár számomra érződött benne, hogy nem egy ma íródott könyv. :-) India tetszett. Ariel érdekes személyiség, nem semmi képességet kapott. Nem jó emberek közé keveredett, de tetszett, hogy nem tudták tönkretenni, az embersége megmaradt. Durva, ahogy bántak a gyerekkel. Ariel testvérét, Jane-t nem tudtam megkedvelni. Kalandos élete volt Ariel-nek.

ViraMors P>!
Alekszandr Beljajev: A repülő ember

Egynek elment, de nem igazán fogott meg. Sok tekintetben idézte a Kétéltű embert, valószínűleg jobban tetszett volna, ha akkortájt olvasom, mint azt. Sci-finek nagyon nagy jóindulattal is elnagyolt volt, ez egyértelműen ifjúsági kalandregény, amiből valljuk be, már kinőttem. Az eleje ennek ellenére többé-kevésbé érdekesnek tűnt, de aztán a második fele eléggé semmilyen volt.

Chöpp >!
Alekszandr Beljajev: A repülő ember

Ezt nem olvastam el többször, mint a Kétéltű embert, és nem is foglalkoztatott annyira, de azért kellemes olvasmány élmény volt.

Lahara IP>!
Alekszandr Beljajev: A repülő ember

Más, mégis hasonló, mint Ichtynos (nem emlékszem, hogyan kell írni) története. Itt egy különös ifjú, akit ki akarnak használni a gonosz és önző emberek, csak most nem a víz alá, hanem a levegőbe röppenünk Ariellel. Kár, hogy nem olvastam korábban.

Gáborr_Nagy>!
Alekszandr Beljajev: A repülő ember

Hiába tudom, hogy egy marhaság, mégis izgalmas, érdekes volt a történet, jó kis szereplőkkel, különös helyszínen. Igazi ifjúsági regény. De kicsit úgy tűnt, mintha ez egy hosszabb regény rövidítése lett volna, annyira elkapkodott pár jelenet(pl. gyerekrablás)

mohapapa I>!
Alekszandr Beljajev: A repülő ember

Hát hogy' a tehénbe ne fogott volna meg egy ember története, aki csak úgy, minden nélkül repül, ahogyan álmomban olyan sokszor nekem is sikerült?

Wish>!
Alekszandr Beljajev: A repülő ember

Nagyon szerettem. Repülő! ember!
Többször olvasós volt.

imma P>!
Alekszandr Beljajev: A repülő ember

a kétéltű ember és a dowel professzor feje után hatalmas elvárásokkal estem neki, és ezeknek nem sikerült megfelelnie. sajnos másra nem is emlékszem a könyvből, csak a csalódásra.

tigi5 IP>!
Alekszandr Beljajev: A repülő ember

A vége valahogy össze lett csapva, pedig nagyon élveztem az egészet.

Anó P>!

Félálomban új országokat, kusza, ismeretlen tájakat látott, ahol a tiszta ég alatt a nappalok a tágra nyitott szem pillantásához, az éjszakák pedig a lehunyt szempillák alatt reszkető, félénk árnyakhoz hasonlítanak; ahol a kígyók nem marnak, az emberek pedig nem kínozzák és nem öldöklik egymást. Hol olvasott erről? Az élet könyvében vagy talán egy bengál költőnél. Az álom álma.

Anó P>!

A hajnal pirosra festette a ködöt. Felcsiviteltek a madarak, megelevenedtek a varjúfészkek. Az első napsugártól briliánsként gyúlt ki egy harmatcsepp a bokor levelén. Ariel elgyönyörködött a csillogó pontocskában. De az hirtelen eltűnt. A mohó nap felitta. Ariel elszomorodott. A szépség és az öröm olyan gyorsan tovatűnik… Leült egy kőre, s elgondolkozott.

Anó P>!

Milyen furcsán, szomorúan alakult a sorsa! Nem ismerte szüleit, nem tapasztalt sem szeretetet, sem barátságot, sem gyengédséget, nem volt igazi gyermekkora, semmit sem tanult néhány nyelv meg a szent könyvek bemagolt szövegei kivételével. S egyszerre repülő emberré változtatták. Szabadabban és könnyebben tud repülni, mint a madár! Hát nem gyönyörű ez? Vajon nem erről ábrándoznak-e az emberek? Nem arról álmodnak-e, hogy repülnek? Ezek az ábrándok és álomképek hozták létre a repülőgépeket, az irányítható léghajókat. Repülő emberré lenni nagyon jó volna, ha ez el nem választaná a többiektől.

Anó P>!

A legelső napsugarak feltűnésekor szélsebesen felszökkent az ég kék végtelenjébe. Az őserdő nyirkos, nyomasztó légkörét könnyű, üdítő levegő váltotta fel. És Ariel a hajnali madarakkal együtt énekelt.
Olykor hosszú repülőutakat tett. Gyönyörködött a fény játékában a felhők között, a holdas éjszakák varázsában, és a szabadság, a végtelenség, a könnyedség kéjes érzése töltötte el.

Anó P>!

A templomban történt csoda híre az egész környéken elterjedt. El lehetett képzelni, mennyire fellelkesítette az embereket Ariel.
A kisasszony állandóan szemét lehunyva ugrándozott, máskor pedig bőszen a lábasokra vagy az ollóra meredt, s így sziszegett:

– Emelkedj! Emelkedj! Hiszek!…
A konyha mellett John ugrált, hasztalanul igyekezett a levegőbe emelkedni, és váltig kiáltozott:
– Hiszek! Hopp!. Kevés a hitem. Még! Hiszek! Hopp! Még! Megnövekedett a hitem! Hiszek! Hopp!.
A faluban az emberek leugráltak a háztetőkről, vízen próbáltak járni, közben fanatikusan harsogták: hiszek! – és vagy megütötték magukat, vagy belesüppedtek az iszapba.

Anó P>!

De hamarosan el kellett fogadnia a repülő ember létezését: a cirkusszal vándorolva egyre több olyan emberrel találkozott, aki azt állította, hogy saját szemével látta a repülő embert, sőt azt is tudta, hol tartózkodik jelenleg. Chatfield, akiben komoly érdeklődés támadt, megváltoztatta útitervüket, hogy felkutassák a repülő embert.

Így találkozott Chatfield és Grigg a templom mellett Ariellel, és előbb röviden az autóban, majd pedig alaposabban tárgyaltak vele.

A két gyakorlati észjárású jenki egyáltalán nem firtatta, miféle szerzet Ariel, hogyan repül, és milyen a múltja.
Még ha ezt mondta volna: „Test nélküli szellem vagyok. Angyal vagyok” – James Chatfield csodálkozás és pillanatnyi habozás nélkül így felelt volna: „All right! Szerződést ajánlok. Mik a feltételei?”