Betemetett ​nyomok, emlékek rönkje 5 csillagozás

Világtörténelmi utazás a korai civilizációkban

Tartalom

A ​civilizációk születésésnek előjátéka
A legősibb kultúrák
Az ember az ősi mitológiában
A mai ember kialakulása
Az első nagy népvándorlás
Zsákmányoló társadalmak a „világ végén”
A barlangfestményektől az őserdei színházig
A korai földművelő társadalmak
Egyiptom – a fáraók birodalma
Az ősi egyiptom felfedezése
Az egyiptomi civilizáció története
Hódítók és felfedezők
Látogatás az élők és a holtak városaiban
Egyiptom – a Nílus ajándéka
A… (tovább)

Móra, Budapest, 1981

Ágh Attila: Betemetett nyomok, emlékek rönkje

Ágh Attila: Betemetett nyomok, emlékek rönkje Világtörténelmi utazás a korai civilizációkban

Hány ezer évvel ezelőtt virágzott az első civilizáció és hol?
Ágh Attila bemutatja azokat a birodalmakat, amelyekben hatalmas építmények mutatják mind a mai napig az akkori uralkodók hatalmát, az egyszerű emberek szakmai tudását. Mezopotámiától Afrikán, Ázsián keresztül Amerikáig ismerteti a ma már lassan feledésbe merülő kultúrákat. Mindezeket az ősi eposzokból vett részletekkel támasztja alá. Érdekes, hogy mindegyik eredetmonda hasonlít egymásra, a nevek és helyszínek természetesen mások. A vallások pedig megkövetelték – a legtöbb esetben – az emberáldozatot is.
A szomszédos népek elleni hadjáratok szintén előkerültek; egyik sem kímélte a legyőzöttet: a hadifoglyok és kivégzettek száma szinte mindegyik király síroszlopán szerepel.
A régi hatalmak leáldozóban voltak, az új birodalmak Európában jöttek létre. Ők aztán elindultak világhódító útjukra, hogy a még fellelhető régieket szinte teljesen megsemmisítsék. Az illusztrációként használt fotók lenyűgözőek.
Akit érdekel a sok ezer évvel ezelőtt kialakuló, terjeszkedő majd eltűnő királyságok története, feltétlenül olvassa el ezt a könyvet.

Móra, Budapest, 1981
András_József_Tóth>!
Ágh Attila: Betemetett nyomok, emlékek rönkje

Egy kis világtörténelmi összefoglalás a legkorábbi civilizációkról, pont erre volt szükségem, mielőtt beleásom magam egyes területek konkrétabb történelmébe. Egy-egy népről nem sokat ír, de így is sok érdekességet olvastam (túl rövidek lettek ahhoz az ismertetések, hogy esetleg száraznak érezze az ember). Rengeteg könyvet ajánl a fejezetek végén azoknak, akik részletesebben akarnak olvasni az adott kultúráról. A képek tényleg szépek, érdemes a kötet végi jegyzeteket megnézni hozzájuk. A végén volt egy általánosabb értekezés a civilizációk fejlődéséről, talán ez volt egy kicsit nehezebben emészthető.

odivne>!

Aki tekintélyt akar szerezni, lovat vásárol;
aki gazdagságot akar szerezni, sertést tenyészt – kínai közmondás

A zsákmányolástól a termelésig

Hétkalász-istennőnk,
messzi útra mégy,
földbe kell most tennünk,
hogy táplálónk légy.

Ébredj, kelj fel, kicsírázva,
Tlalocanban, jó anyánk,
tengerink, a nedves házban
öltsd magadra zöld ruhád.

Katonaállam a lagúnákon - az aztékok

odivne>!

A halál gondolata, a túlvilág víziója át- meg átszövi még az életörömben fogant dalokat is, ugyanakkor azonban az egyiptomiak előtt, akik szinte egész életükben a túlvilági életüket készítették elő építkezéseikkel, a gyászdalok komor hangvétele ismeretlen volt:
Mint lótuszok illata
Mint ülni a mámor partján
Mint a felhőtlen égbolt
Olyan előttem ma a halál
Mint amikor az ember szülőházát áhítja viszontlátni
Hosszú évek rabsága után.

Hódítók és felfedezők

odivne>!

Valamikor a Törvényt és rendet tisztelte még a nép,
s bajoktól mentesek voltak a gond nélküli emberek.
A tenger szegte Föld, erdők, hegységek s városok felett
a törvényeket őrizve uralkodtak a harcosok,
és örvendett a többi rend a bráhmánokkal élükön…
… így folyt az aranykor szép, békés és szorgos élete.

A Mahábharáta történelemkönyve

odivne>!

Nem az európaiak győzték le Japánt, hanem Nobunaga „európaizált” csapatai verték le a régi egyénieskedő harcmodorban, kardjukkal küzdő szamurájok jóval hatalmasabb hadseregét. A szamurájok kora ezzel végérvényesen lezárult.

A japán csoda

Mindent látott, hallott, tapasztalt –
jelenvalót és régenvoltat;
mély kútforrása bölcsességnek: mindent
tudott, mindent megértett,
átallátott hétszer hét burkon, mely elfödi
a bölcsességet.
A rejtett írást fölkutatta, betemetett
nyomokra bukkant,
emlékek rönkjét emelé ki a hajdankor
özönvizéből;
veszélyes, messze útra indult, melyre
tudás-szomj ösztökélte,
s midőn megtért, úti kalandját időtálló
táblákra véste.
/Gilgames/

odivne>!

A felső és alsó világ elválasztatott a vizektől,
istenek és istennők sorra méltó helyüket megtalálták,
állott a föld, szilárdan állott, kiemelkedett a vizekből,
csatornák és árkok futása a megszabott mederbe térült,
a Tigrist és az Eufráteszt sáncokként övezték a partok…
Az istenek szolgálatára népesítse ember a földet…

A civilizáció bölcsője

odivne>!

Az ősi kereszténység napjainkig megőrződött a több milliót ketevő kopt keresztényeknél Egyiptomban és a magas hegyektől védett Etiópiában. A núbiai kereszténységet azonban – amely így is több mint egy évezredig fennállt, s templomai és kolostorai egészen Afrika közepéig, a Csád-tó vidékéig hatolt előre – elsöpörte az iszlám hódítás.

Egyiptom örökösei

odivne>!

Jól felfegyverzett harcosaik lovasrohamai eltörölték, majd új alapokon építették fel az ősi civilizációkat, hogy őket is egy újabb áradat söpörje el. A civilizációk váltakozásának, megújulásának ez a rendje végigvonul a történelmen, az ókori Kelet államaitól kezdve a görög-római civilizáció, majd az európai középkor államainak több rettegett „ostoráig”, az Eurázsia végtelen sztyeppjeiről érkező lovasnomád népekig (hunok, germánok, szkíták, mongolok).

A szántóföldi gazdálkodás

odivne>!

Szénahérib asszír király feliratain olvasható:
Első hadjáratomban… 208 000 embert, kicsit és nagyot, férfit és nőt, lovakat, öszvéreket, szamarakat, tevéket, ökröket és juhokat számlálatlanul hurcoltam el Assur országába…
Második hadjáratomban …(a kassuk) egész elterjedt országát, mint a vihar, elárasztottam. Királyi házának városait… körülzártam, elfoglaltam, leromboltam, elpusztítottam, tűzben felégettem…