Miss ​Marple (Miss Marple) 144 csillagozás

Agatha Christie: Miss Marple

Ilyen kötetet soha még magyar Christie-olvasó nem tartott a kezében: itt van mind a húsz Miss Marple-novella egyben.

Miss Marple, az éles szemű és eszű vénkisasszony első pillantásra szelíd, porcelánkék szemű, kötögető idős hölgynek tűnik. De ha valaki gonosztettre ragadtatná magát, jól teszi, ha előtte körülnéz: nincs-e ott a környéken egy ártalmatlan külsejű, ősz hajú néni. Bár még ennyi elővigyázat is kevés: ha csak elmesélik Miss Marple-nek a megoldhatatlan bűnügyet, ő kibogozza.

Húsz novella, húsz bűnügy, húsz könnyű ujjgyakorlat a világ leghíresebb detektívjének, sokórányi felhőtlen szórakozás a vénkisasszony rajongóinak.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Európa krimi Európa

Európa, Budapest, 2016
484 oldal · ISBN: 9789634050162 · Fordította: Borbás Mária, Etédi Péter, Sipos Katalin
Európa, Budapest, 2014
476 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789630798907 · Fordította: Borbás Mária, Etédi Péter, Sipos Katalin

Miss Marple · Diana „Duci” Harmon · Raymond West · Jane Helier · Joyce Lemprière/Joan West · Julian Harmon tiszteletes · Sir Henry Clithering

Klodette>!
Agatha Christie: Miss Marple

Az összes Miss Marple novella egy helyen, kell ennél több egy magamfajta, hasonszőrű Agatha Christie rajongónak? Természetesen nem. :)
Szuper volt egy a gyűjtemény, amit a könyvtárból kölcsönöztem ki.
Nem is értem, hogy eddig miért nem kerítettem rá sort? :O
A kedvenceim voltak: A vérfoltos járda, A kék muskátli, Halálhozó gyógyfű, Halál a patakban, Gyilkosság méretre, Greenshaw Bolondvára és A házmesterné bosszúja, ami szerintem az Örök éj előzménye lehet, annak egy variánsa, mint ahogy A Plymouth-expressz A titokzatos Kék Vonatnak és A rodoszi háromszög a Nyaraló gyilkosoknak.
AC néha szerette előre kipróbálni egy ötletét novella formájában, hogy aztán regényként gondolja tovább, fejlessze tökélyre.
Miss Marple olyan aranyos, kedvelem ezt az éles eszű idős hölgyet, akinek mindig jók a meglátásai és aki akárcsak Poirot, az emberi természet igen jó ismerője.
Sok novellát olvastam már máshol, más kötetben, de ez nem zavart, szívesen kerítettem sort rájuk megint, akár sokadjára is.

Cukormalac P>!
Agatha Christie: Miss Marple

Továbbra is bajban vagyok, ami a Krimi Királynőjének novelláit illeti. Bár Miss Marple kétségtelenül a kedvenc karaktereim közé tartozik úgy en bloc, s azt is megszoktam már, hogy általában aranyosan a háttérben marad, na de annyira, hogy a Tizenhárom rejtély történeteiben konkrétan annyi a szerepe, hogy – ha éppen nem ő mesél – kötögetés majdnem kötekedést írtam közben kedélyesen végighallgatja a többiek sztorizgatásait, majd egy ügyesen párhuzamot vonva egy esettel, ami a környezetében történt meg, következtet a tárgyalt esemény végkifejletére és mindenki eldobja magát, ha igaza lesz.

Maga a koncepció tetszett és a játszótársak is egytől egyig szimpatikus figurák voltak, de sajnos nem minden ujjgyakorlatot sikerült a szívembe zárnom. Leginkább A vérfoltos járda és A kék muskátli tetszettek, legkevésbé meg a Karácsonyi tragédia, aminek szerintem távolról sem volt köze az ünnephez, én legalábbis nem éreztem, de hát… mindegy is. A Gyilkosság méretre gyűjtőcímű, hosszabb lélegzetű eseteket meg aztán már pláne nem tudtam hova tenni (a Fura tréfa című jól fel is idegesített), noha itt már kicsit nagyobb térhez és szerephez jut Jane néni. (Valószínűsítem, hogy egy-egy órás filmverzióban ezek kivételesen nagyobbat ütnek, de ebbe most ne menjünk bele.)

Nekem sokkal jobban tetszenek továbbra is az Agatha Christie által írt regények, mert bőven van lehetőség elmerülni a nyomozásban és találgatni a tettesek kilétét, felfedezni a bizonyítékokat, hajtani az indítékot, stb. Kerek, egész történet mindegyik ilyen kis terjedelemben is, ezt nem vitatom, de ha nem muszáj, akkor egy darabig még nem feltétlenül erőltetném őket, hiába van meg a hangulat. (Azért a nem általa írt MM-novellákra még nagyon kíváncsi leszek!)

Lynn>!
Agatha Christie: Miss Marple

Első találkozásom Miss Marple-lal. Kíváncsi voltam, vajon kit fogok jobban szeretni – Poirot-t, vagy ezt a nénikét. Egyelőre döntetlen és talán nem is leszek sose döntésképes, mert annyira különböző jellemek, hogy csak na. Jane néni, ahogy a könyvben sokszor szerepelt, olyan, mint a cement: szobahőmérsékleten köt. És minden ügyet megold. Ügyes, hogy nem kell neki helyszíni szemle. Se tanúk. Se semmi. Elég csak a falu, ahol él és mindenre tud párhuzamot vonni. Tanulság: figyeljünk a körülöttük élő emberekre és megismerjük a világot.

Jó iskola ez a novellagyűjtemény annak, aki szeretne nyomozási praktikákat gyakorolni, én mégis arra jöttem rá, hogy AC regényeit jobban szeretem, jobban szeretek elmélyülni egy ügyben, jobban megismerni a szereplők jellemét. Néhol olyan érzésem volt, hogy a szerző is ujjgyakorlatnak szánta – sütött belőle, hogy kirázta a kisujjából :)

gumicukor>!
Agatha Christie: Miss Marple

Bajban vagyok ennek a könyvnek az értékelésével. Azért ezt a kötetet választottam a Miss Marple-novellák elolvasásához, mert gondoltam egyben mennyivel jobb elolvasni, mint a két külön könyvben (ebben és ebben). Na most az előbbi egy az egyben megegyezik ennek a könyvnek az első felével, utóbbinál viszont van mennyiségben és címekben is különbség. De azon most nem lamentálok tovább, hogy valóban minden Miss Marple-novella benne van-e a most olvasott könyvben.

Viszont így ez a kötet két nagyon különböző részre osztható. Az egyik a 13 novella, amik félig-meddig egy szálva vannak felfűzve. Megmondom őszintén, ezeknek a novelláknak a narrációja nálam unalomba fulladt a harmadik-negyedik táján. Jó ötlet, hogy mindenki mesél egy rejtélyt, amit hallott vagy vele történt és értem, hogy mindegyiknek az kell, hogy legyen a vége, hogy Ms. Marple benyögi a tuti megoldást, de sajnos nálam ez így nagy mennyiségben nem működött. Egyszerűen a sokadik után – bármennyire is érdekes volt egyébként a sztori – valahogy elvesztette a varázsát, hogy ugyanarra a sémára épült. A második részbe 7 egymástól független novella került. Na ezek nagyon szuper kis történetek voltak, mindegyiket élveztem. Itt jött nálam vissza a kötet az Agatha Christie-től megszokott színvonalra. Az is jót tette nekik, hogy mindegyikben volt egy jelenidejű, tevőleges szereplője a novelláknak, nem egy múltbeli eseményt mesélt el valaki, aki már alapból tudja a rejtély megoldását.

Olvasás közben azon gondolkodtam, hogy Agatha Christie nem kifejezetten erős novellában. Sokkal jobban átjön nekem, amikor van ideje és oldalai szépen felépíteni, kifejteni a történetet és a szereplők gondolatait a középpontba helyezni. Összességében az első rész 3 csillag, az utolsó 5, így átlagban 4 csillagot adtam erre a kötetre. A konklúzió, hogy a két külön könyvet kellett volna olvasnom.

encus625 P>!
Agatha Christie: Miss Marple

Ezeket a novellákat már kívülről fújom, mégis jó volt esténként egyet-egyet elolvasni újra. Nagy kedvencem Miss Marple, örülök, hogy az összes novellája egy kötetben megjelent.

Gabye>!
Agatha Christie: Miss Marple

Hát ez nekem most nagyon jól esett. Igazán szeretem Agatha néni krimijeit uh reméltem a várt szintet hozza és nem csalódtam. Ráadásul egy iciripicirit jobban kedvelem Miss Marple csendes okosságát mint a kissé hivalkodó Szürke Agysejteket :-)
Ezekkel a novellákkal még nem találkoztam, úgyhogy a meglepetés ereje is megvolt végig. Ráadásul mivel mostanában elég hektikusan van csak időm olvasni, rövidségük miatt nem éreztem azt a kellemetlen nyúlós szájízt, amit akkor érzel, ha napokig nem jutsz hozzá egy könyvhöz, majd kicsit nyammogva veszed újra kézbe mert már nem vagy biztos benne hol is tetted le a történet fonalát. Ugyanakkor a rövid terjedelem nem ment a minőség rovására, minden történet szép, kerek egész volt.

Juca P>!
Agatha Christie: Miss Marple

„Boldog lennék, ha soha nem kellene megtudnotok, milyen gonosz a világ.”

Imádom Miss Marple-t. Látszólag ő csak ott kötöget, de valójában egyfolytában jár az agya (ez utóbbi azért ismerős érzés számomra is). Olvasás közben a történetek megdolgoztatják a fogaskerekeket. Minden novellát érdekesnek találtam a kötetben. Azt hiszem, jobban kedvelem Miss Marple karakterét, mint Poirot személyét. Az egyik kedvencem a könyvből a Fura tréfa című, amikor a nagybácsi elrejti a vagyonát az örökösök elől.

theodora P>!
Agatha Christie: Miss Marple

A Miss Marple sorozatból már csak A kristálytükör meghasadt regény vár rám – január végén belevetettem magam a novellákba. Decemberben már a kezembe került a Tizenhárom rejtély, de miután felfedeztem, hogy a Miss Marple c. kötetben ezek a novellák szerepelnek több másikkal együtt, félretettem. A Gyilkosság méretre kötetben elolvastam hozzá még két novellát (A baba, A tükör*) – bár ezeket már A szárnyak szavában olvastam. Tudom, bonyolult :D

A Tizenhárom rejtély egybefüggő novellafüzér, amelyben több ismerős – köztük Miss Marple, unokaöccse Raymond West, továbbá egy lelkész, ügyvéd, doktor, egy rendőrfőnök és még néhányan gyűlnek össze, hogy megoldatlan vagy trükkös rejtélyeket meséljenek egymásnak.

A végére már kicsit tömény volt a sok történet, ill. Miss Marple közölte a megoldást, alig tévedve vagy elbizonytalanodva. Ebből a szempontból jobban szeretem a regényeket, mert ott több lehetősége van tévedni, körüljárni a témát. Ettől függetlenül remek összeállítás, változatos szereplőkkel – helyszínekkel.
Bővebben a blogon!

TiszlaviczMarcsi I>!
Agatha Christie: Miss Marple

Csak négy novella volt ismeretlen a számomra, de az ismerteket is szívesen újraolvasom.
Mindig lenyűgöz, hogy MM micsoda apró részletekből meg hasonlóságokból fejti meg az igazságot!
Egyet viszont nem értettem: a Menedékben honnan jött rá a dolgokra?

kinga133>!
Agatha Christie: Miss Marple

Egyik kedvelt novelláskötetem Agatha Christie-től. Érthető, hogy miért is volt az írónőnek Miss Marple a kedvence, egyszerűen nem lehet nem szeretni. Jelen van és még sem, mindent tud és nemes egyszerűséggel rávilágít az élet minden fontosabb mozzanatára. Bölcsessége és ahogyan azt továbbítja teszi őt szerethető karakterré.

Néda>!

Drága édesanyám megtanított rá, nem is felejtem el soha, hogy egy úrihölgy, ha társaságban van, legyen mindig képes uralkodni magán, még ha egyébként odahaza összeomlik is.

221. oldal, 10. fejezet - Karácsonyi tragédia (Európa, 2014)

Lynn>!

Az emberi természet mindig nagyon érdekes, Sir Henry. És rendkívül tanulságos megfigyelni, hogy bizonyos típusok mennyire azonosan viselkednek egyes helyzetekben.

Kapcsolódó szócikkek: Sir Henry Clithering
EBrody I>!

– Árulja el, Jane néni, hogy csinálja? – kérdezte Raymond álmélkodva. – Olyan békés életet élt, mégis, mintha soha semmi nem lepné meg.
– Nincs új a nap alatt, Raymond, kedves – felelte Miss Marple. – Tudod, ott volt például Mrs. Green, öt gyermekét temette el – és mind az ötre biztosítást kötött. Azért ez gyanús, nem úgy találod?
Megcsóválta a fejét.
– A gonoszság nem kerüli el a falut sem, fiam. Olyan kedves fiatalok vagytok. Boldog lennék, ha soha nem kellene megtudnotok, milyen gonosz a világ.

4. fejezet - A vérfoltos járda

Kapcsolódó szócikkek: Miss Marple · Raymond West
anesz P>!

– Úgy értem – felelte Miss Marple, miközben homlokát ráncolva számolgatta a szemeket a kötésen –, hogy az emberek többsége szerintem se nem jó, se nem rossz, csak, tudod, egyszerűen ostoba.

Néda>!

Soha ne add ki magadat teljesen egy nőnek, még akkor se, ha abban a pillanatban úgy érzed is, a legjobb barátnőd.

277. oldal, 12. fejezet - Rejtély a nyaralóban (Európa, 2014)

anesz P>!

– Ez az, amiben tévedsz, kedvesem – mondta Miss Marple szelíden. -Az emberek nagyon is egyformák. De szerencséjükre ezt maguk sem tudják.

Chöpp >!

Emily kisasszony ágyban feküdt; nyilvánvalóan élvezte a félhomályt és a végtelen szenvedést.

A tökéletes szobalány, 392.o.

Néda>!

– Téged aztán senki sem felejt el, Jane néni. Te valóságos unikum vagy!

425. oldal - Menedék (Európa, 2014)

Kapcsolódó szócikkek: Miss Marple
Chöpp >!

– Ó! – hökkent meg Raymond elismerően.

13. oldal, A kedd esti klub

Chöpp >!

– Ó! – kiáltott fel Joyce Lempière bátorítóan.

Asztarté szentélye, 26.o.

Kapcsolódó szócikkek: Joyce Lemprière/Joan West