Az ​elefántok nem felejtenek (Hercule Poirot 37.) (Ariadne Oliver 8.) (Felicity Lemon 7.) 259 csillagozás

Agatha Christie: Az elefántok nem felejtenek

Hercule Poirot visszavonultan él. Csak néha nyitja rá valaki az ajtót. Ezúttal régi barátnője érkezik: Mrs. Oliver, detektívregények hírneves szerzője (a kedves olvasó jól ismeri őt a sorozat előző, Ellopott gyilkosság című kötetéből)… Az írónővel mindig történik valami. Ismerősei, barátai, rokonai gyarkan zaklatják különös történetekkel. S most megint egy eset. Mrs. Oliver egy „irodalmi ebéden” vett részt, ahol egy cseppet sem rokonszenves hölgy, bizonyos Mrs. Burton-Cox nyakon ragadta, félrevonta és roppant különös kéréssel fordult hozzá. Fia, Desmond, ugyanis feleségül akarja venni Mrs. Oliver unokahúgát, akinek a szülei évekkel azelőtt öngyilkosok lettek. Mrs. Burton-Cox azt szeretné tudni, ki lőtt először. Mrs. Oliver mélységesen fölháborította a kérdés. Ő könyveket ír, semmi köze a valóságos erőszakhoz. A kérést tehát elutasította, úgysem tudja teljesíteni… … De a kíváncsiság fölébred, és ekkor látogatja meg öreg barátját, Hercule Poirot-t…

Az elefántok mindenre emlékeznek címmel is megjelent.

Eredeti megjelenés éve: 1972

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Hunga könyvek Hunga-Print

Hunga-Print, Budapest, 1992
194 oldal · puhatáblás · ISBN: 9637458298 · Fordította: Losonci Gábor

Ariadne Oliver

Bla IP>!
Agatha Christie: Az elefántok nem felejtenek

Nem találkoztam korábban e könyvvel, s a múltkor megvettem a 100-asok sorából a piacon, de elég figyelmetlen voltam, mert – mint utólag tapasztalhattam – e kezembe került kis kötet szakadt és lapjai is kijárnak. Na de ez már adott. Ez volt Agatha Christie utolsóként megírt Poirot-regénye, s ebben Mrs. Oliver is szerepelt. Nekem ez volt az első ilyen könyv az AC regények közül, amelyekre emlékezem. Mrs.Oliver – valószínűleg a szerző karaktere – valóban üde színfoltja a kötetnek, s párosa Poirot-val valahogy – úgy éerztem – színesebbé tette a regényt, lendít rajta. Egy „irodalmi étkezésen” történt megkeresés izgatja fel Mrs. Olivert, mely esettel az idős Poirot-hoz fordul. Ketten fedezik fel a több, mint tíz éve megtörtént eset idős „elefántjait”, azaz a tanúkat, akik előbbre segíthetik őket a megoldásban. „Régi bűnnek hosszú az árnyéka” – tartja állítólag a mondás, de a fáradhatatlan páros viszi a fényt, hogy véget vessen a homálynak és sötétségnek.
Nekem nagyon tetszett a regény, igaz a kétharmadánál ráébredtem mi lehet a megoldás, de így igen jó, irodalmi értékű kriminek tartom.

Levandra>!
Agatha Christie: Az elefántok nem felejtenek

Mennyire szeretem azokat az eseteket, amelyeknek Mrs. Oliver is részese! Mennyire más, mint Poirot mégis milyen remek párost alkotnak! És Mrs. Oliver, ha akarja, ha nem, mindig belebonyolódik valamilyen ügybe. Egyik kedvencem, talán éppen Ariadne üde karaktere miatt.

Navi>!
Agatha Christie: Az elefántok nem felejtenek

Az egy csillag levonás azért jár, mert rájöttem a megoldásra. A parókák és a néhány héttel korábbi halálesetnél már tudtam, mi történt.
Sajnálom a családod, szinte mindegyik tagját. De csak szinte.
Mrs. Burton-Cox és Edward: belőlük nagyon kevés volt, valahogy többet vártm volna tőlük, belőlük. Mint egy ötlet, amit nem dolgoztak ki. Ezért a másik fél csillag.
Összességében jó volt, de nem hozza a szokott AC-színvonalat.

Chivas>!
Agatha Christie: Az elefántok nem felejtenek

Tetszett, hogy azonnal bele cseppentem Angliába, nagyon jól éreztem ott magam. A történet egy kicsit rövid volt, rájöttem hamar arra hogy mi történt, de anyaként nem tudtam elfogadni a végét. spoiler

sztinus>!
Agatha Christie: Az elefántok nem felejtenek

Nem emlékszem, hogy régen olvastam- e AC-t. Ez jelentheti azt is, hogy felejthetőeket ír. Vagy én vagyok felejtős. Bàr erre a könyvre és a szállóigéjére sokáig fogok emlékezni, és arra, hogy ezt a rejtélyt már kapisgáltam a befejezés előtt!! Fejlődöm.

hogolyo91>!
Agatha Christie: Az elefántok nem felejtenek

Ez Agatha Christie utolsóként megírt Poirot-regénye, és, ha belegondolok, hogy elmúlt 80 éves az írásakor, azt kell mondanom, hogy zseniális, ha valaki ilyen teljesítményre képes ebben az életkorban. Viszont sajnos az is érezhető a regényen, hogy- ellentétben az elefántokkal- a szerző képes felejteni. A regényben több logikátlanság is szerepelt, több helyen ellentmondott önmagának. Olyan érzésem volt, mint ha ez még csak egy piszkozat lenne, egy verzió 1.0, amit még kicsit finomítania kellett volna, észrevenni és javítani a hibákat.
Ezzel együtt szórakoztató volt, Mrs. Oliver karaktere kifejezetten tetszett, az önéletrajza alapján valószínűleg Agatha Christie is sokszor került hasonló helyzetekbe, és reagált hasonló módon, mint a fiktív írónő.

Ibanez P>!
Agatha Christie: Az elefántok nem felejtenek

Az első olyan történet, amelyben Mrs. Oliverbe botlottam… voltaképpen Miss Marple (kicsivel) fiatalabb kiadása, no meg nem annyira minden lében kanál, mint az… ő inkább amolyan saját csigaházában élő, bolondos nőnek tűnik, aki azért ha zörgetnek odakint, kénytelen kimenni rendet rakni, s ha kell, ezért hajlamos szafarit is tenni :-D Poirot kevésbé szerepel a történetben, illetve most a történet eléggé „áll”… nem csoda, hiszen egy olyan bűntény után nyomoznak, amely már több, mint tíz évvel korábban történt… Az eset azonban sokakat nem hagy nyugodni. A bűntény fő motívuma itt nagyon könnyen kitalálható, az első megemlítéseknél (kutya, paróka, testvéri típus) már tudni lehet, hogy mi lesz a „csavar”… Ezért is az egy csillag levonás, mert itt nem éreztem azt a nagyon zseniális megoldásfolyamot, mint máshol. Ettől függetlenül egy élvezetes kis krimi.

NewL P>!
Agatha Christie: Az elefántok nem felejtenek

Egy kis lamentálással kezdem. Elég érdekes a kapcsolatom az írónő könyveivel. Még nagyon kamaszkoromban egymás után olvastam az akkor elérhető könyveket a könyvtárból. Ezek zöme a Miss Marple történetek közül került ki, a többiek Poirot történetek voltak. Akkor a Miss Marple történeteket jobban szerettem, a belga detektív irritált, és ezért nem annyira kapkodtam a történetei után. Mivel nagyon sok Agatha Christie történetet nem olvastam még, nagy bátran eltökéltem, hogy ha fene fenét eszik is, én pedig a magyarul megjelent összes történetet el fogom olvasni. Na de azt be kell vallani, hogy nem mindegyik könyv jó (legalábbis szerintem) ezért általában a könyv címek alapján próbálom eldönteni, hogy melyik történettel is folytassam. Mivel Az elefántok nem felejtenek cím elbátortalanított, ezért nagyon nehezen vettem rá magam a könyv elkezdésére. És azt kell mondjam, hogy nagyon kellemes meglepetés ért a könyvvel kapcsolatban. Érdekes történet, nem voltak idegesítők a szereplők, nem volt semmi túlmagyarázva, és ami nagy elégedettséggel tölt el végre előbb rájöttem, mi is történhetett, mielőtt a könyv végére értem volna. Szóval ajánlom elolvasásra.

KillerCat>!
Agatha Christie: Az elefántok nem felejtenek

A vége előtt rájöttem a megoldásra,most büszke vagyok magamra :-)

Olya >!
Agatha Christie: Az elefántok nem felejtenek

Ahhoz viszonyítva, hogy mennyire szeretem az Agatha Christie műveket, többet láttam megfilmesítve, mint amennyit olvastam. De még így sem panaszkodhatok.

Mrs. Oliver alakja teljesen ismeretlen volt számomra. Inkább a cím ragadta meg a figyelmemet, mintsem a regény fülszövege. Persze olvasás közben végig azon agyaltam, hogy vajon láttam-e már. Aztán arra jutottam, hogy nem valószínű (most fogom megnézni, ahogy befejezem az értékelést).

Térjünk egy pillanat erejéig magára a történetre. A karakterek tetszenek, most nem kötnék bele egyikbe se, inkább mással van egy kis problémám. Végig arról beszélnek, hogy mennyire nehéz felgöngyölíteni egy 12 vagy netalán 14 évvel ezelőtti tragédia kiváltó okait. Lehetséges. Nem tudom. Azt viszont tudom, hogy tényleg vannak „elefántok”, akik emlékeznek. Szerintem nem is annyira az évek száma okozza a nehézséget, hanem inkább a megfelelő „elefántok” előkerítése. Az igazán nehéz évek egy emberöltő fölött kezdődnek(ezt viszont saját kutatói tapasztalatból tudom), hiszen az emberelefántok élete bizony nem olyan hosszú, hogy átíveljen több évtizedet is, ami nyilván megnehezíti a nyomozást/kutatást.
Úgy gondolom, ha az „öngyilkosságot” legalább 30-40 évvel korábbra tervezik, a fenti mondatoknak is több hitele lenne, nyilván a főszál sérülne miatta, de hát Istenem, áldozatokat csak kell hozni…

Persze, tudom, ha nem hangzik el nyolcszor, hogy milyen nehéz ilyen régi időkre visszatekinteni, akkor egyik detektívünk munkája sem nyűgözné le annyira az olvasót, mint így…

De mindettől eltekintve élvezhető olvasmány, akár pár óra alatt nyakon csapható ;-)

Bogas>!

Az elefánt egy nagyon nagy állat, és sok helyet foglal el.

10. Desmond

Kapcsolódó szócikkek: elefánt
krlany I>!

[…] egyszerűen, mint minden angol, utálta azokat, akik csak úgy váratlanul megjelennek és bekopognak az ajtaján.

Vissza a gyerekszobába

AfterEight>!

Az emberek azonban nem a tényekre emlékeznek, hanem a saját benyomásaikra.

krlany I>!

A következő tíz percet Mrs. Matcham családjának lassú, de biztos kihalása foglalta el.

Vissza a gyerekszobába

Bogas>!

Könnyebb gyűlölni valakit, akit szeretünk, mint közömbösnek lenni iránta.

19. Maddy és Zélie

hogolyo91>!

-Maga élvezi az életet is, igaz?
-Igen. Élvezem, hogy sohasem tudom, mit hoz a következő pillanat.
-Pontosan- mondta Mrs. Rosentelle.- És mégis, sok emberben éppen ez az érzés kelt állandó szorongást.

Kapcsolódó szócikkek: Ariadne Oliver
Niki_Salamon>!

Ijesztő, hogy mindenki azt állítja, nem felejt, de valójában mindig csak a saját fantazmagóriájára emlékszik vissza.

Szelén>!

Goby úr belépett a szobába, és Poirot kézmozdulatát követve leült megszokott székére. Körülnézett és eldöntötte, a bútorzat melyik darabjához fogja intézni szavait. Mint annyiszor, most is a kandalló műtüzére esett választása, amely az évnek ebben a szakában természetesen nem működött, Goby úr még sohasem beszélt közvetlenül megbízójához. Mindig valamilyen, a szobában található tárgyat választott ki: a karnist, a radiátort, a televíziót, esetleg egy állóórát vagy egy szőnyeget.

Niki_Salamon>!

A nagymamámnak volt egy mondása: régi bűnnek hosszú az árnyéka.

Niki_Salamon>!

Manapság sokan nem így gondolják, de a házasság egy életre szóló kapcsolat.

Hercule Poirot sorozat · Összehasonlítás
Ariadne Oliver sorozat · Összehasonlítás