A ​magyar helyesírás szabályai 159 csillagozás

A magyar helyesírás szabályai A magyar helyesírás szabályai A magyar helyesírás szabályai A magyar helyesírás szabályai A magyar helyesírás szabályai A magyar helyesírás szabályai A magyar helyesírás szabályai A magyar helyesírás szabályai A magyar helyesírás szabályai A magyar helyesírás szabályai A magyar helyesírás szabályai A magyar helyesírás szabályai A magyar helyesírás szabályai A magyar helyesírás szabályai A magyar helyesírás szabályai A magyar helyesírás szabályai A magyar helyesírás szabályai A magyar helyesírás szabályai A magyar helyesírás szabályai A magyar helyesírás szabályai A magyar helyesírás szabályai A magyar helyesírás szabályai A magyar helyesírás szabályai A magyar helyesírás szabályai A magyar helyesírás szabályai A magyar helyesírás szabályai A magyar helyesírás szabályai A magyar helyesírás szabályai A magyar helyesírás szabályai A magyar helyesírás szabályai A magyar helyesírás szabályai A magyar helyesírás szabályai A magyar helyesírás szabályai

Mivel ebben a tudományos és a nemzeti egységet illető kérdésben a Magyar Tudományos Akadémia, mint a magyar tudomány legfőbb művelője és őre, a legilletékesebb tényező, minden olyan irányzatnak, amely a magyar helyesírás kérdésében elért egység bomlasztására alkalmas, útját kell állani. – Ezért nyomatékosan figyelmeztetem a Címet, hogy az 1922. évi 4250. elnöki szám alatt kelt körrendeletem értelmében csupán a Magyar Tudományos Akadémia által megállapított Helyesírási Szabályok érvényesek; minden más, bármely címet viselő helyesírási szótár és szabályzat használata és tanítása tilos.
A vallás- és közoktatásügyi miniszter 005-3/1930. sz. rendelete.

Akadémiai, Budapest, 2022
Akadémiai, Budapest, 2021
Akadémiai, Budapest, 2020

Rituga P>!
A magyar helyesírás szabályai

Mindenkinek ajánlom, aki 2015 előtt érettségizett. Én kb Krisztus előtt, úgyhogy voltak számomra meglepő dolgok. Én kis hülye meg azt hittem, hogy jó a helyesírásom Azt hiszem, tényleg nem árt időnként a saját szoftverünket is frissíteni…

rosemary_goth P>!
A magyar helyesírás szabályai

Ezt most találtam meg a nyilvántartásomban :) Mármint, hogy itt árválkodik, és a Moly szerint még nem olvastam.
Pedig, ha tudná…
Állandóan itt áll az asztalomon, és bizony sokszor belelapozok, amikor mások munkáit segítek kijavítani. Már alapfelszereléshez tartozik a gép mellett.
Sosem voltam rossz helyesíró, de még én is szorgalmasan forgatom a lapjait. Szerintem alap darab a könyvespolcon. Sose lehet tudni alapon kell egy a polcra belőle.

Natasha>!

*SPOILER*
A kertész a gyilkos!

Viccen kívül, illene helyesen írnia mindenkinek, de egyszerűen megjegyezhetetlenek a szabályok. Állandóan ott a „de”. Szemétség. Ha ragad is rám valami, mindig szembejön a „de”.

entropic P>!
A magyar helyesírás szabályai

Asszem, a legtöbbször újraolvasott kedvenc könyvem.

Egyszer egy nyelvész barátnőm azt mondta – csak félig viccesen –, hogy nem szeretne magának olyan barátot/férjet, akinek nincs otthon helyesírási szabályzata. Hát, én ennyire nem vagyok szigorú, de az biztos, hogy odavagyok azért, ha valakinek jó a helyesírása, ahhoz meg valóban nem árt ez a könyv.

Az enyémnek a leginkább elhasznált része amúgy a szótár b betűs része, mert soha nem tudom, a „bujkál” hosszú vagy rövid „u”-val írandó-e. (Azt mondjuk nem tudom, miért merül fel olyan sokszor az igény arra, hogy leírjam ezt a szót, de felmerül.)

Trixi_Adzoa P>!
A magyar helyesírás szabályai

A magyarázatok még mindig jók, de az új szabályokkal nem vagyok teljesen kibékülve.
Nekem örökké a 11-dik kiadás marad a tudatalattimban…a szívemről nem is beszélve. Mindegy, haladjunk a korral!

Dénes_Gabriella>!
A magyar helyesírás szabályai

Mondjuk elég fekete a humorom, ha egy szabálykönyvre öt csillagot adok. :)
Számtalanszor újraolvastam. Fősulin kedődött igazából. Mindig megbuktam* helyesírásból… :) Aztán néhány évnyi intermezzo után korrektor lettem, néha lektor, néha olvszerk., és hűséges barátom a szabályzat. Jó, néha utálom, néha összeveszünk, elküldöm a búsba, aztán szépen kibékülünk.
Legutóbbi nagy csetepaténk az és előtti vesszőtételről szóló kis szösszenetéért volt. Hát ez kész. (Aztán még volt egy kisebb balhé a hátravetett értelmezői szerkezetekért is…) De még együtt vagyunk. :D
Egyébként van benne pár logikátlanság, és a 2015-ös „enyhítések” egy tetemes része csak van, hogy legyen. Egy csomó olyan dologgal nem foglalkoztak, amellyel kellett volna, és olyanokhoz nyúltak hozzá, amelyek igazán stabilak voltak. Biztos, fontos, hogy ne bura legyen, hanem búra, meg ne árboc, hanem árbóc… nem mondom, hogy ne haladjunk a kurrens nyelvhasználattal… Akkor viszont a legközelebbiből kivehetik a vesszőhasználatot, ékezetes betűket, mondatkezdő nagybetűket és így tovább.

* Értsd: minden óra elején diktált a tanerő tíz ellenőrzőmondatot, amelyeknek a szabályait a teszt után vettük át. És olyan szaxavak voltak benne, amelyekről azelőtt sose hallottam (lásd: samott-tégla… a' se tudtam, eszik-e vagy isszák.)

MariannaMJ>!
A magyar helyesírás szabályai

Évek óta vártam az új kiadást. Összetett szavak végett. Ami meglepő újítás: Mariann-nal :)

sziromkiállítás>!
A magyar helyesírás szabályai

Tökéltes útmutató arra, hogy megismerjük a helyesírási szabályokat. Nekem nagyon sokat segített. A szabályok néhányszor elég kacifántosan voltak megfogalmazva, de körülelül a harmadik olvasás után megértettem.

Nem tartottam fontosnal, hogy a szavakat is elolvassam helyesírási vizsga előtt, mert egyszerűen lehetetlenség lett volna megjegyezni és megtanulni. Inkább a szabályokra voltam figyelmes és azokat is alkalmaztam.

Mivel meglett a jó jegyem, ezért úgy gondolom, hogy remek szótár és mindenkinek ajánlom. :)

Cholito>!
A magyar helyesírás szabályai

Hasznos könyv! Néhány emberre nagyon ráférne, hogy mélyebben áttanulmányozza!

Mafia I>!

Az anélkül hogy, aszerint hogy, ahelyett hogy stb. kötőszószerű szókapcsolatok elé vesszőt teszünk. Ilyenkor a hogy előtt nincs vessző: Felrohant a lépcsőn, anélkül hogy pihent volna. Cselekedj, ahelyett hogy tétovázol! Stb. – Ha azonban az anélkül, aszerint, ahelyett stb. elemek az első tagmondathoz tapadnak, eléjük nem teszünk vesszőt, utánuk (a hogy elé) azonban igen: Felrohant a lépcsőn anélkül, hogy pihent volna. Cselekedj ahelyett, hogy tétovázol! Stb.

243 d

Trixi_Adzoa P>!

Igekötők lehetnek a következők: abba, agyon, alá, át, be, bele, benn, egybe, el, ellen, elő, előre, fel v. föl, félbe, félre, felül v. fölül, fenn v. fönn, hátra, haza, helyre, hozzá, ide, keresztül, ketté, ki, körül, közbe, közre, külön, le, meg, mellé, neki, oda, össze, rá, rajta, széjjel, szembe, szerte, szét, tele, tova, tovább, tönkre, túl, újjá, újra, utána, végbe, végig, vissza stb.

55-56. oldal, Tizenkettedik kiadás

Mafia I>!

Az összefüggő szövegben egymás után következő szavakat általában egymástól külön írjuk le, hogy az írott szöveg világosan áttekinthető legyen.

Mafia I>!

A helyesírás azonban csak akkor tudja betölteni társadalmi szerepét, ha szünet nélkül gondozzák.

Mafia I>!

Hogy vitatható reformokkal ne kísérletezzünk, hanem a már megszokott írásmódok mellett maradjunk: ezt tanácsolta az az ismert tény, hogy a helyesírási módosítások társadalmi feszültségek forrásaivá is válhatnak. Egyes személyek, sőt egész rétegek is hátrányos helyzetbe kerülhetnek amiatt, hogy az újításokról csak késve vagy egyáltalán nem értesülnek, kimaradnak a fejlődés nagy áramából, s ezért elszigetelődnek.

Frank_Waters I>!

Helyesírásunk hagyományos rendszerét érintő fontos változás a 11. kiadásban csak az, hogy a dz és a dzs betű ábécénknek teljes jogú tagjává lépett elő: a 11. kiadás kimondja jegyeik sorvégi szétválaszthatatlanságát. Ezzel hosszú helyesírás-történeti folyamatban léptünk előre.

Mafia I>!

c) Nagykötőjellel fűzzük egymáshoz az olyan szavakat, amelyek valamitől valameddig viszonyt érzékeltetnek: Budapest–Bécs, Duna–Majna–Rajna-csatorna; 1983–1984. évi, a 128–9. lapon, az I–IV. osztályban, Ménesi út 11–13.; az első–negyedik osztályban, kelet–nyugat irányban, a tavasz–nyár folyamán, június–július hónapban; stb.

263 c

Mafia I>!

Helyesírásunk betűíró, latin betűs, hangjelölő és értelemtükröző írásrendszer.

Általános tudnivalók

Frank_Waters I>!

Stilisztikai okból (a szokatlanul hosszú ejtés érzékeltetésére) a magánhangzót jelölő betűket halmozhatjuk is: Één? Góóól! Neeem. Stb.

A betűk

Frank_Waters I>!

Szavaink legnagyobb részének köznyelvi kiejtése határozottan megállapítható; például a kísér, kell, szalma, akác, zöld, négy stb. köznyelvi alakok, szemben a nyelvjárási (ill. régies) „késér”, „kő”, „szóma”, „ákác”, „ződ”, „nígy” stb. formákkal. Így van ez a toldalékok esetében is: a látni, házból stb. köznyelvi alakokkal szemben a „látnyi”, „házbul” stb. formák nyelvjárási (ill. régies) kiejtésűek, ezért az írásban kerülendők.

A kiejtés szerinti írásmód