Korongvilág helyszín

Terry Pratchett: Bűbájos bajok
Terry Pratchett: A mágia színe
Terry Pratchett: A mágia fénye
Terry Pratchett: Mort
Terry Pratchett: Egyenjogú rítusok
Terry Pratchett: Piramisok
Terry Pratchett: Erik
Terry Pratchett: Vége a mesének
Terry Pratchett: Kallódó kontinens
Ernest Cline: Ready Player One
Terry Pratchett: Időtolvaj
Terry Pratchett: Az Igazság
Stephen King: A Setét Torony – Átfúj a szél a kulcslyukon
Terry Pratchett: Der ganze Wahnsinn

Idézetek

psn>!

A Korongvilág Halála hagyománytisztelő teremtés volt, aki közszolgálati hivatalát büszkeséggel látta el, és ideje zömét depressziósan töltötte, mert személyre szabott szolgáltatását nem értékelték kellőképp. Ha tehetné, felhívná a figyelmet arra, hogy senki sem magától a haláltól fél, hanem a fájdalomtól, az elválástól és a feledéstől, és hogy határozottan ésszerűtlen valakit hibáztatni csupán azért, mert üresek a szemgödrei és csendes méltósággal végzi a munkáját. Bezzeg ő még mindig kaszát használ, mutatott rá, míg más világok Halálai már réges-rég befektettek egy kombájnba!

111. oldal (Cherubion, 1998)

Kapcsolódó szócikkek: Halál · Korongvilág
psn>!

Kétvirág turista volt, a Korongvilág legelső turistája. Széltoló némi megfontolás után úgy döntött, hogy a turista szellemileg visszamaradott egyént jelent.

73. oldal

Kapcsolódó szócikkek: Kétvirág · Korongvilág · Széltoló · turista
krlany I>!

Esni kezdett egy különösképp nedves és hideg eső. Széltoló és Kétvirág egy fa alatt ültek és nézték.
– Széltoló?
– Hm?
– Miért vagyunk itt?
– Nos, egyesek azt mondják, hogy a Világegyetem Teremtője alkotta a Korongot és mindazt, ami rajta van. Mások azt tartják, hogy az egész egy nagyon bonyolult história, amibe az Égisten heréi és a Mennyei Tehén teje is bele vannak valahogy keverve. Megint mások úgy vélik, hogy mindnyájan valószínűségrészecskék teljesen véletlenszerű felszaporodásának köszönhetjük létünk. Ám ha azt kérded, miért vagyunk itt szemben a Korongról történt leeséssel, akkor halvány fogalmam sincs róla. Valószínűleg az egész valami irtózatos tévedés.
– Ó! Gondolod, hogy van valami ehető ebben az erdőben?
– Igen – felelte a varázsló keserűen. – Mi.

23. oldal

Kapcsolódó szócikkek: Kétvirág · Korongvilág · Széltoló
Futtetenne I>!

– Olyan igaz, mint az, hogy a világot a Teknős tartja a hátán.

302. oldal

Kapcsolódó szócikkek: Korongvilág
Szávitrí >!

    Odalent, élesen megvilágítva az űr sivár vákuumában, Nagy A'Tuin – legyen akár hím, akár nőstény, a dolgot sosem tisztázták kielégítően –, a világteknős vánszorgott a Teremtés súlya alatt. A teknőjén a négy hatalmas elefánt erejét megfeszítve támasztotta alá magát a Korongot.
    Talán akadnak hatékonyabb módszerei a világok teremtésének. Esetleg elkezdheted egy gömb megolvadt vassal, aztán egymás után sziklarétegekkel borítod, mintha régimódi rétes lenne. És akkor kapsz egy roppant hatékony bolygót, de nem fog olyan mutatósan kinézni. Ráadásul minden le fog esni az aljáról.

45-46. oldal (Cherubion, 2001)

Kapcsolódó szócikkek: Korongvilág · Nagy A’Tuin · teremtés
ViraMors P>!

    – Ezer évvel ezelőtt még azt hittük, hogy a világ kehely alakú – fejtegette. – ötszáz éve úgy tudtuk, gömb formájú. Ma már tisztában vagyunk vele, hogy lapos, kör alakú és hogy egy hatalmas teknős hátán halad előre a világűrben. – Megfordult, és rámosolygott a főpapra. – Nem szokott eltűnődni azon, vajon holnap milyen alakúnak tartjuk majd a világot?

54. oldal (Delta Vision, 2013)

Evione>!

A Korongon nyolc szintje van a varázslóságnak; tizenhat esztendő elteltével Széltolónak még mindig nem sikerült eljutnia az elsőre sem. Valójában néhány oktatójának az a megfontolt véleménye, hogy a fickó még arra is képtelen, hogy elérje a nulladik szintet, amivel a legtöbb normális ember születik; más szavakkal megfogalmazva, már fölmerült, hogy amikor Széltoló majd meghal, az emberi faj átlagos okkult képessége ténylegesen növekedni fog egy csipetnyit. Magas, vékony, és azt a fajta csenevész szakállat viseli, ami úgy néz ki, mint amit azok az emberek viselnek, akiket a természet nem szánt szakállasnak. Öltözéke egy sötétvörös köntös, ami valaha jobb napokat, esetleg jobb évtizedeket, látott. De nyilvánvaló, hogy varázsló, mert van egy csúcsos fövege kajla karimával. Nagy ezüst betűkkel rá van hímezve a „Varászlo” szó, olyan valaki által, akinek kézimunkázási készsége még rosszabb, mint a helyesírása.

16-17. oldal, (Cherubion, 1999)

Kapcsolódó szócikkek: Korongvilág · Széltoló
alexxy>!

Cselekményleírást tartalmazó szöveg

– A krulliak egy bronzhajót fognak útnak indítani a Korong pereméről. Meg akarják határozni A’Tuin, a Világteknős nemét.
– Szerintem ennek nincs sok értelme – jegyezte meg Széltoló.
– Dehogyisnem. Fontold csak meg! Egy szép napon, valahol a minket körülvevő határtalan űrben, Nagy A’Tuin találkozhat a Chelys galactica faj egy másik példányával. Mihez kezdenek majd egymással? Megverekszenek? Vagy párosodnak? Egy kis képzelőerővel beláthatod, hogy Nagy A’Tuin neme roppant fontos lehet a számunkra. Legalábbis ezt mondják a krulliak.
Széltoló megpróbált nem gondolni párzó Világteknősökre. Nem volt könnyű.

Kapcsolódó szócikkek: Korongvilág · Nagy A’Tuin · Széltoló
alexxy>!

Cselekményleírást tartalmazó szöveg

Széltoló megborzongott. Természetesen nem volt ateista; a Korongon az istenek csúnyán elbánnak az ateistákkal. Minden olyan alkalommal, amikor akadt egy kis fölös aprója, bedobott egy-két rézgarast valamelyik útba eső templomi perselybe, abból az elvből kiindulva, hogy jó, ha az ember minél több barátot szerez. De általában nem foglalkozott az istenekkel, és őszintén remélte, hogy az istenek sem fognak foglalkozni vele. Az élet anélkül is elég bonyolult.

Kapcsolódó szócikkek: Korongvilág · Széltoló
Tíci>!

A korongvilágban honos növényfajták között megtalálhatók a hagyományos kategóriák, úgymint az egynyáriak, amelyek vetésük évében hoznak termést, a kétnyáriak, amelyek a vetésüket követő évben, valamint az évelők, amelyek vetésük után addig tenyésznek tovább, amíg hagyják őket. Akad azonban néhány ritka növény, amit a szakirodalom előnyárinak nevez; ezek génjeik szokatlan, négydimenziós torzulásának jóvoltából a vetésüket megelőző évben hoznak termést. A vul bogyó még ezeknél is kivételesebb fajta, mivel termése körülbelül nyolc évvel a magvak elvetése előtt érik be. A vul-bor állítólag egyes fogyasztói számára lehetővé teszi, hogy bepillantást nyerjenek a jövőbe, ami a bogyó szemszögéből nézve voltaképpen a múlt. Különös, de így van.

149. oldal (Pendragon Könyvkiadó, 1992)

Kapcsolódó szócikkek: Korongvilág