!

Szuhay-Havas Ervin magyar

KatalógusnévSzuhay-Havas Ervin

Könyvei 5

Szuhay-Havas Ervin: Meglepetések enciklopédiája
Szuhay-Havas Ervin: Tizenhárom csillag
Szuhay-Havas Ervin: Kék-szürke tragédia
Szuhay-Havas Ervin: Amerika hőskora
Szuhay-Havas Ervin: Ab ovo, avagy mindenki tud latinul

Kapcsolódó kiadói sorozatok: Népszerű történelem Kossuth

Szerkesztései 2

Bassa Endre – Szuhay-Havas Ervin (szerk.): Világtörténelmi enciklopédia
Szuhay-Havas Ervin (szerk.): Világtörténelmi kisenciklopédia

Fordításai 25

Amanda Quick: Különös kérő
Danielle Steel: Szerelmes nyárutó
Wilbur Smith: A leopárd sötétben vadászik
Joseph Heywood: Hozd el nekem Hitlert!
Fay Weldon: Nőstény ördög
Arthur Herzog: A forgácsoló gyilkos
Ken McClure: Járvány
Winston Graham: Marnie
Mark Hebden: Pel és a kopó
Roger Price: Franciaország története

Antológiák 4

Kuczka Péter – Rigó Béla (szerk.): Robur 1.
Kuczka Péter – Rigó Béla (szerk.): Robur 2.
Kuczka Péter (szerk.): Robur 4.
Karádi Ilona (szerk.): Búvár évkönyv 3

Népszerű idézetek

Sz_László>!

A felfedezések korának talán leghumánusabb és legrokonszenvesebb embere, Batolomeo de las Casas püspök – akaratán kívül – az amerikai néger rabszolgaság ötletét adja, amikor megszánja az Antillák indiánjait. Ezek az őslakosok, az első amerikaiak, akikkel Európa találkozik, nem hajlandók ültetvényeken robotolni. Eddig ősközösségi viszonyok között éltek, a felügyelők által irányított szervezett mezőgazdasági munka – látástól vakulásig – nem nekik való. Tömegesen lesznek öngyilkosok, szervezetlen felkeléseik vérfürdőbe torkollnak. Végül szpen a földre fekszenek – és kihalnak.

165. oldal

Nyufymano>!

Az egyedüli dolog, amitől félnünk kell, maga a félelem.

14. oldal

Szuhay-Havas Ervin: Meglepetések enciklopédiája Képtelen kérdések, különös válaszok

Nyufymano>!

A legtöbb ember rossz.

16. oldal

Szuhay-Havas Ervin: Meglepetések enciklopédiája Képtelen kérdések, különös válaszok

Sz_László>!

Nos, gondolkodjunk higgadtan, józan emberek, s főként marxisták módjára.

26. oldal

Sz_László>!

Amerika, pontosabban az Egyesült Államok történetét olyan sokan és olyan sokszor írták meg, mint a szabadságeszmék, egy szabad nép történetét, hogy szinte kedvem lett volna megírni az amerikai történelem első szakaszát, mint a függőség, az emberi alávetettség, a népirtás, a rabszolgatartás, a mohóság históriáját.

5-6. oldal

Sz_László>!

Az amerikai francia birtok két súlypontja lassan testet ölt: északon a hófedte Kanadában, a Szent Lőrincet szegélyező település-láncolat az egyik központ. A másik a szubtropikus délen, a Mexikó-öböl partjain alakul ki. Az atlanti part angol birtokait továbbra is elzárja a még feltáratlan és alig benépesült Vadnyugattól a francia hatalom. Az óriási térségekkel és az apró emberi figurákkal vívott sakkparti e pillanatban döntetlenre áll.

194. oldal

Sz_László>!

Smith még ereje teljében lévő férfi. Előbb a francia, majd a németalföldi zsoldos seregben szolgált. Később matróznak szegődött egy földközi-tengeri vitorlásra, spanyol társai azonban vízbe vetik, mint protestáns eretneket. Egy másik bárka megmenti, Egyiptomba kerül. Onnan Itáliába vetődik, és újra zsoldosnak szegődik. Így kerül Erdélybe, ahol a török ellen harcol a keresztény seregben: egymás után három törököt hív párviadalra, s mind a hármat megöli. Végül mégis az oszmán hatalom foglya lesz, rabszolgaként eladják a krími tatároknak. Egy éjjel megöli rabtartóját, és elmenekül az orosz pusztaságba. Hazájába visszatérve csatlakozik a virginiai gyarmatosokhoz.
A kalandregényhez hasonló életút még ezzel sem zárul le. Amikor a Chickahominy folyó partján cserkészik, az indiánok fogságába esik. Néhány napig zsebben hordott iránytűjével szórakoztatja a bennszülötteket. Végül mégis halálra ítélik, és kínzócölöphöz kötik. Ekkor – a legenda szerint – maga a főnök lánya, Pocahontas rohan oda a derék fogolyhoz, akin megesett a szíve.
Legalábbis ezt beszéli el érdekes, magyar vonatkozásokban is gazdag emlékirataiban John Smith.

93. oldal

Kapcsolódó szócikkek: zsoldos (had)sereg
Inimma>!

HOGYAN NEVEZIK MAGUKAT AZ USA EGYES ÁLLAMAINAK LAKÓI?

A teljes lista még a nagyszerű Országh-nagyszótárból sem derül ki. Tehát aki Alabamába való, az Alabaman. Aki Alaszkába, az Alaskan. Arizona: Arizonan. Arkansas: Arkansan, ritkábban Arkansawyer. California: Californian, (Észak-és Dél-) Carolina: Carolinian. Colorado: Coloradan.
Most következik az első meglepetés. Connecticut jenki lakóinak büszkén viselt gúnyneve: Nutmegger. Nutmeg szerecsendiót jelent, az állam valóban picinyke, (bár Rhone Island a legkisebb). A lista folytatása: (Észak- és Dél-) Dakota: Dakotan, Delaware: Delawarean, Florida: Floridian. Georgia: Georgian, Hawaii: Hawaiian. Idaho: Idahoan.
Illinois esetében egy kiejtési sajátosság: Illinoisian, minthogy pedig az állam nevének helyes kiejtése ilinoi és csak ritkábban „illinoiz” az odavalósi nevét így ejtik: ilinoien. Iowa: Iowan. (Ájova és Ájoven!) Kansas: Kansan, néha Kansian. Kentucky: Kentuckian, Louisiana: Louisianian, így helyes, bár nyakatekert. Újabb meglepetés. Maine állam gyermekei ígynevezik önmagukat: Downeaster. Ez nagyjából annyit jelent: „odalent keleten”, jóllehet Maine „fönn északkeleten” van. Csakhogy az „odalenn” kanadai nézőpontból értendő.
Maryland: Marylander. De máris Massachusetts államhoz érkeztünk. Itt ringott az 1775–1781. évi forradalom bölcsője, a képzés tehát különös figyelmet kíván, ráadásul Massachusetts is szép hosszú, indián eredetű elnevezés. Mivel a Massachusetts-öböl első gyarmatát (az öböl angol nevéről) Bay Colonynak nevezték, Boston városának és a kis állam lakói így szólíttatják önmagukat: Bay Stater. Michigan: Michigander (érdekes képzéssel). Minnesota: Minnesotan, Mississippi: Mississipian, Missouri: Missourian, Montana: Montanian.
Nebraska: Nebraskan, Nevada: Nevadan, New Hampshire: Hampshirite, de New Jersey-nél meg kell állnunk: Jerseite vagy Jerseman; a napisajtó néha – bizonyára sznobizmusból, netán az ipszilonoktól megzavarva a New Yersey helytelen szóalakot használja, csakhogy akkor nem dzsörszi lenne az állam kiejtése, hanem jörszi. Gondoljunk talán ilyenkor a jófajta dzsörzi anyagra, amely a La Mance-csatorna angol szigetéről, Jersey-ről kapta a nevét.
New Mexiko: New Mexican, ahol is a „new” létfontosságú, nehogy valaki mexikóira (Mexican) gondoljon. New York: New Yorker, ez csak természetes. Ohio: Ohioan (kiejtése kb. ohájóen), Oklahoma: Oklahoman, de világhírű gúnynevüket Steinbeck: Érik a gyümölcs című híres regényéből mi is ismerjük már: Okie (Mondd: óki).
Oregon: Oregonian, Pennsylvania: Pennsylvanian, Rhone Island: Rhone Islander, Tennessee: Tennessean (de kiejtése könnyebb: teneszien). Texas: Texan, Utah: Utahan (mondd: jutaen), Vermont: Vermonter vagy Vermontese (az utóbbi ejtése: vörmontiz).
Washington: Washingtonian. Ezt a csendes-óceán-parti államot minduntalan összekeverjük a másik part közelében fekvő szövetségi fővárossal, amelyet éppen ezért mindig így írnak: Washington D. C. Ez a „D. C.” a District of Columbia, Kolumbia Terület rövidítése.
Mi maradt hátra? Csupán Wisconsin: Wisconsinite és Wyoming, amelynek lakosait így nevezik: Wyomingite. Kiejtése, jó kis nyelvtörő a magyarnak: uájomingájt.
Még jó, hogy nincs több…

131-132. oldal

Szuhay-Havas Ervin: Meglepetések enciklopédiája Képtelen kérdések, különös válaszok

Kapcsolódó szócikkek: Massachusetts-öböl · Mississippi (állam)
Sz_László>!

A középkorban senkit sem égettek meg a földtányér szent nevében. Sőt – ókori források nyomán – az Egyház tudorai is azon a véleményen voltak, hogy valamennyi mértani test közül a gömb alak a legtökéletesebb, Istennek tehát gömböt kellett teremtenie. Nem volt ez másként spanyol földön sem. A Szent Inkvizíció nem vetette patkányjárta tömlöceibe a „gömbpártiakat”.

58. oldal