!

Nassim Nicholas Taleb amerikai libanoni

Tudástár · 3 kapcsolódó alkotó

KatalógusnévTaleb, Nassim Nicholas

Képek 4

Könyvei 10

Nassim Nicholas Taleb: A fekete hattyú
Nassim Nicholas Taleb: The Black Swan
Nassim Nicholas Taleb: Antifragile
Nassim Nicholas Taleb: Fooled by Randomness – The Hidden Role of Chance in Life and in the Markets
Nassim Nicholas Taleb: Skin in the Game
Nassim Nicholas Taleb: The Bed of Procrustes
Nassim Nicholas Taleb: Kleines Handbuch für den Umgang mit Unwissen
Nassim Nicholas Taleb: El cisne negro
Nassim Nicholas Taleb: Der Schwarze Schwan
Nassim Nicholas Taleb: Lebăda neagră

Népszerű idézetek

Kuszma>!

„Nem volt szándékomban azt állítani, hogy a konzervatívok általában mind hülyék. Mindössze azt szerettem volna mondani, hogy a hülyék rendszerint konzervatívok” – magyarázta egy ízben John Stuart Mill.

88. oldal, 5. fejezet: Bizonyítás, mismásolás!

Nassim Nicholas Taleb: A fekete hattyú avagy a legváratlanabb hatás

Kapcsolódó szócikkek: hülyeség
15 hozzászólás
Kuszma>!

Ha egy „kiváló” közgazdász az egyensúlyi helyzet vagy az egyenletes eloszlás kifejezéseket használja, ne szálljunk vitába vele, hanem vagy tudomást se vegyünk róla, vagy próbáljunk meg egy patkányt csempészni az inge alá.

268. oldal, Jósolni pedig nem tudunk

Nassim Nicholas Taleb: A fekete hattyú avagy a legváratlanabb hatás

1 hozzászólás
Kuszma>!

Charles Tapiero és én (tapsvihar – a korr.) matematikailag is kimutattuk, hogy az előre nem látott hibák és véletlenszerű megrázkódtatások egy bizonyos fajtája összehasonlíthatatlanul erősebben sújtja a nagy szervezeteket, mint a kicsiket.

390. oldal, Tanuljunk Természet Anyánktól, a legöregebbtől és a legbölcsebbtől

Nassim Nicholas Taleb: A fekete hattyú avagy a legváratlanabb hatás

3 hozzászólás
Citrompor>!

Reménykedve várom azt a napot, amikor a tudomány és a döntéshozók újra felfedezik maguknak amit az ókoriak már tudtak, miszerint legfontosabb kincsünk a tisztelet.

131, oldal

Nassim Nicholas Taleb: A fekete hattyú avagy a legváratlanabb hatás

Citrompor>!

A következő két állítás közül melyik tűnik hihetőbbnek?
    Joey, úgy tűnt, boldog házasságban él. Megölte a feleségét.
    Joey, úgy tűnt, boldog házasságban él. Megölte a feleségét, hogy megkapja annak örökségét.
    Első pillantásra egyértelműen a második állítás tűnik hihetőbbnek, ám ez a logika tökéletes kibicsaklása, hiszen mivel az első állítás tágabban értelmezhető, több indokot tesz lehetővé: például azt, hogy Joey megölte a feleségét, mert elvesztette a józan eszét; mert a felesége csalta őt a postással és a síoktatóval is; vagy mert hirtelen az a kényszerképzete támadt, hogy a felesége egy pénzügyi elemző.

116. oldal

Nassim Nicholas Taleb: A fekete hattyú avagy a legváratlanabb hatás

7 hozzászólás
Citrompor>!

Visszaemlékszem azokra az időkre, amikor kezdő tőzsdésként – úgy 20-25 évesen – egyre könnyebben kerestem a pénzt. Taxival jártam mindenhová, és ha a sofőr gyatrán beszélt angolul, és meglehetősen lehangoltnak tűnt, néha száz dollárt is adtam borravalónak, csak hogy kicsit kizökkentsem, s élveztem, amikor láttam a döbbenetét. Néztem, ahogy kihajtja a papírpénzt, és megütközéssel vizsgálgatja. (Egymillió dollárral nyilván erősebb hatást lehetett volna elérni, de annyit nem engedhettem meg magamnak.) Ez egy egyszerű hedonista kísérlet volt: élveztem, hogy mindössze száz dolcsimtól jó napja lesz valakinek. Végül azonban leálltam ezzel a kísérlettel: mindannyian zsugoriak és számítóak leszünk, mikor gyarapodásnak indul a vagyonunk, és kezdjük komolyan venni a pénzt.

74. oldal

Nassim Nicholas Taleb: A fekete hattyú avagy a legváratlanabb hatás

Kapcsolódó szócikkek: pénz
4 hozzászólás
Vladi>!

Azt javaslom, ha valaki egy egyszerű lépést kíván tenni egy magasabb rendű, az állati léttől a lehető legtávolabb álló életforma elérése felé, akkor távolodjon el mindenféle hivatalos magyarázatról, azaz kapcsolja ki a tévékészülékét, csökkentse minimálisra a hírlapolvasással töltött időt, és ne böngésszen blogokat.

178. oldal

Nassim Nicholas Taleb: A fekete hattyú avagy a legváratlanabb hatás

Citrompor>!

Nézzük most meg, miként vezethet a narráció a véletlenek előfordulási arányának téves felméréséhez. Végezzük el a következő kísérletet: adjunk valakinek a kezébe egy jól megírt detektívregényt, például egy Agatha Christie által írt könyvet, melyben a maroknyi szereplőgárda mindegyike feltételezett bűnös. Kérdezzük meg kísérleti alanyunkat, vajon mekkora az esélye az egyes szereplők esetében annak, hogy az illető gyilkos. Hacsak nem írjuk le a százalékokat minden egyes gyanúsított esetében, a végösszeg meghaladhatja akár a száz százalékot, sőt – egy nagyon jó regény esetében – a kétszáz százalékot is. Minél jobb az író, annál magasabb lesz ez az érték.

109. oldal

Nassim Nicholas Taleb: A fekete hattyú avagy a legváratlanabb hatás

Kapcsolódó szócikkek: Agatha Christie
imi>!

Barbell Strategy. l am trying here to generalize to real life the notion of the „Barbell” strategy I used as a trader, which is as follows. If you know that you are vulnerable to prediction errors, and if you accept that most „risk measures” are flawed, because of the Black Swan, then your strategy is to be as hyperconservative and hyperaggressive as you can be instead of being mildly aggressive or conservative. Instead of putting your money in "medium risk' investments (how do you know it is medium risk? by listening to tenure-seeking „experts”?), you need to put a portion, say 85 to 90 percent, in extremely safe instruments, like Treasury bills as safe a class of instruments as you can manage to find on this planet. The remaining 10 to 15 percent you put in extremely speculative bets, as leveraged as possible (like Options), preferably venture capital—style port folios. That way you do not depend on errors of risk management; no Black Swan can hurt you at all, beyond your „floor,” the nest egg that you have in maximally safe investments.

Nassim Nicholas Taleb: The Black Swan The Impact of the Highly Improbable

1 hozzászólás
cassiesdream>!

I am sometimes taken aback by how people can have a miserable day or get angry because they feel cheated by a bad meal, cold coffee, a social rebuff, or a rude reception. […] We are quick to forget that just being alive is an extraordinary piece of good luck, a remote event, a chance occurrence of monstrous proportions.

Nassim Nicholas Taleb: The Black Swan The Impact of the Highly Improbable