!

Móricz Virág magyar

1909. szeptember 23. (Budapest) – 1995. szeptember 9. (Budapest)

Tudástár · 4 kapcsolódó alkotó · 1 kapcsolódó könyv · 2 film

KatalógusnévMóricz Virág
Nem
Életrajz

Könyvei 21

Móricz Virág: Mexikói szerelem
Móricz Virág: Apám regénye
Móricz Virág: Bukaresti éjszaka
Móricz Virág: Nehéz az élet
Móricz Virág: Anyám regénye
Móricz Virág: Napnyugaton jártam
Móricz Virág: Illúzió
Móricz Virág: Balga szüzek
Móricz Virág: Hiába
Móricz Virág: Suomiban jártam

Kapcsolódó kiadói sorozatok: Csíkos könyvek Móra · Világjárók Gondolat · Útikalandok Táncsics

Fordításai 5

Arvi Järventaus: Kis falu a világ végén
Margaret Kennedy: Nem nőnek a fák az égig
Margaret Kennedy: Veled vagy nélküled
Val Gielgud – Holt Marvell: Statisztál a halál
Anthony Abbot: Vészjel a sírból

Antológiák 4

Hatvany Lajos – Glink Károly: Beszélő házak és tájak
Kőrössi P. József (szerk.): Örmények
Kőrössi P. József (szerk.): Nagyapám-nagyanyám
Bajomi Lázár Endre (szerk.): A magyar Párizs

Népszerű idézetek

bbea>!

Akkor el kell olvasnod a világ minden könyvét, és avval elvesztegeted az életedet. Mire öreg leszel, még több lesz, amit nem olvastál, és nem is olvashatsz el soha…

128. oldal Babits és Móricz beszélgetéséből

5 hozzászólás
bbea>!

1914 nyarán Kós és Zrumeczky visszaadták a vizitet – Lányfalun. Bajosan fértek a verandán, rábeszélték a gazdát a ház nagyobbítására. Kós felírta a vasajtóra: „Nőjjön nagyra ez a ház.” Zrumeczky székely várat rajzolt az ajtó negyedmezejére. (Ettől kezdve, aki a verandára lépett, fel kellett írja erre az ajtóra a nevét. Babits Mihály itt kapott rá kedvet, hogy ő is autogramgyűjteményt csináljon az esztergomi ajtaján.)

252. oldal

bbea>!

Nyáron megszületett a második kisfiú. Andor Bálintnak keresztelték, de őt is Bandikának becézték. Neki is Ady Endre volt a névadója, akit ugyan személyesen még nem ismertek, de a verseiért imádták. Én azt hiszem, apám Ady miatt hagyta abba a versírást, nem akart, mert nem tudott vele versenyezni. Bár, az is igaz, ha valaki regényt tud írni, nem vonzza többé a versmívelés.

232. oldal

bbea>!

Rozsnyó a világ egyik legbájosabb városkája. Csúcsos hegyek között, Isten tenyerében fekszik. Csupa lomb és virág. Tágas terén három templom, körül kedves, kovácsoltvasból font kosarakkal, zöld zsalugáteres, sárga házak. Csupa idill – nagyon alkalmas takarója fulladt életének. Rozsnyó volt a Móricz-regények kisvárosdíszlete.

231. oldal

Tigrincs P>!

[…] jól emlékszem, hogy Lányfaluból minden nyáron kirándultunk Visegrádra, s mindig bementek a szüleim a Görgey villába. Görgey Artúr ugyan már 1916-ban meghalt, de ott élt öccsének Görgey Istvánnak özvegye, második házassága szerint özvegy Návayné. Görgey István közjegyző feleségére bízta Artúrt, mikor meghalt, s a hölgy ápolója és zsarnoka volt halálig.
– Fox néninek hívtuk – mesélik róla a lányfalusi öreg hölgyek – mert így beszélt: Artúr, te le fox menni a pincébe és bort fox felhozni!

42 .oldal

Kapcsolódó szócikkek: 1916 · Görgey Artúr · Visegrád
Zsucsima>!

A szerelem a szeretett lényt pontosan azokkal a tulajdonságokkal ruházza fel, amit magában érez a szerelmes, vagy amit önmagának kíván.

Esküvő

bbea>!

Apám nagyon szeretett a konyhában katuskodni. Nem segíteni, de heccelődni s hallgatózni, bele-belefalni a készülő ételbe. Szerette a frissen főtt krumplit sóval, az elszakadt palacsintát, kenyeret mártani a sülő pecsenye zsírjába – s élvezettel kacagott, hogy a nők ezért haragudtak. Szerette a főzés és a házimunka sürgő-forgó, beszédes játékát, nők hivatalát. Leste azokat az apró nyelvújításokat, amiket a konyhai asszonyok és a gyerekek minduntalan csinálnak.
'Virág ma először varr, varr, soká, egyszer azt mondja:
– Úgy könnyezik a szemem. A sok türelemtől.
Gyöngyi. Anyuka lármázott, odamegy hozzá, nézi, nézi, azt mondja:
– Mér olyan haragudós a homlokod, anyu?"

135. oldal

2 hozzászólás
konyvolvaso >!

Kiszámítottuk, hogy két liter benzint adnak egy liter tejért. Magyarországon három és fél liter tej árába került egy liter benzin.

42. oldal

Parlandorka IP>!

– Ki az a Bolivar? – kérdeztem csodálkozva.
– A mexikói Lenin.

55. oldal